ابزار وبمستر

ما مي توانيم - توليد ملي از ديدگاه اسلام

كتاب امام علي (ع)، دولت و سياست هاي اقتصادي

 

نقش دولت[1]؛ نقش دولت در اقتصاد؛ ماهيّت دولت اسلامي؛ رابطه دولت و مردم؛ وظايف دولت علوي؛ تعليم و تربيت؛ حفاظت از دين و مبارزه با بدعت ها؛ ايجاد امنيّت؛ تامين اجتماعي؛ مبارزه با تبعيض ها و بي عدالتي هاي اقتصادي؛ عمران و آبادي؛ افزايش رفاه و درآمدهاي مردم؛ نظارت بر بازار و تنظيم آن؛ جمع آوري ماليات و تنظيم بيت المال؛ منابع مالي دولت علوي؛ اندازه دولت علوي؛ دولت حداقل؛ دولت حداكثر؛ دولت متوسط؛ اختيار قانونگذاري در قلمرو آزاد؛ تشخيص اولويت ها و نيازها و عناوين ثانويه؛ ولايت بر تطبيق اقتصاد اسلامي؛ سياست هاي اقتصادي دولت علوي؛ مفاهيم كلّي؛ تعريف سياست اقتصادي؛ ساختار منطقي مسائل سياست هاي اقتصادي؛ انواع سياست هاي اقتصادي، اهداف و ابزار در اقتصاد؛ وضعيّت اقتصادي به هنگام خلافت علي)ع)؛ هدف هاي سياست هاي اقتصادي دولت علوي؛ بسط عدالت اجتماعي اقتصادي؛ عمران و آباداني (توسعه و رشد اقتصادي)؛ ثبات قيمت ها؛ روابط مابين هدف ها؛ سياست هاي اقتصادي (ابزارها و تدابير) در دولت علوي؛ سياست هاي مالي؛ زكات؛ خراج

پديد آورنده: محمدتقي گيلك حكيم آبادي

 

دانلود:

نسخه جاوا حجم 386 كيلوبايت

نسخه epud  حجم 206 كيلوبايت

نسخه اندرويد  حجم 421 كيلوبايت

نسخه pdf  حجم 718 كيلوبايت

مشاهده بر روي وب

 

منبع: سايت قائميهShare

بسم الله الرحمن الرحيم

سيره اقتصادي امام علي (ع) - قسمت چهارم (آخر)

http://www.jokfun.com//HLIC/6ab58ef78c2ef132522d4fe79efef854.jpg

با سلام به دوستان گرامي؛

پيش از اين 3 قسمت از مبحث سيره اقتصادي امام علي(عليه السلام) در كار و توليد را به حضورتان ارائه دادم كه ميتوانيد قسمت اول از اين مبحث را در اينجا و قسمت دوم آنرا در اينجا و قسمت سوم را هم در اينجا مطالعه فرمائيد.

 

اكنون به بخش چهارم (بخش پاياني) از اين نوشتار ميپردازيم:


 

2 ـ سيره امام على عليه السلام در مخارج مشاركت اجتماعى

مخارج مشاركت اجتماعى به وجوهى گفته مى‏شود كه فرد به صورت داوطلبانه در امور عام المنفعه مانند كمك به نيازمندان و ساختن مسجد و مدرسه هزينه مى‏كند . اين مخارج درالگوى تخصيص درآمدى فرد مسلمان داراى اهميت بسيار زيادى است . در قرآن كريم و بيانات معصومين عليه السلام دهها آيه و هزاران حديث در اهميت اين امر و ترغيب به آن وارد شده است . (163)

اهميت اين مخارج در اسلام ، در درجه اول ، به خاطر نقش سازنده و يگانه آن در تحقق عدالت اجتماعى ـ اقتصادى است ، به ويژه آنكه مشاركت داوطلبانه اغنياء در انتقال بخشى از درآمد خود به فقرا ، هيچگونه تأثير منفى بر انگيزه توليد نخواهد داشت . بلكه بالعكس ، پاداش معنوى بسيار بالاى اين امر ، انگيزه نيرومندى براى توليد كننده به وجود مى‏آورد . علاوه بر اين ، رشد و تكامل معنوى افراد كه از اهداف اساسى اسلام است تا حدود زيادى در گرو انجام اين گونه مشاركت هاست . (164)

امام عليه السلام در گفتار خود بهترين و كامل‏ترين انسان را فردى مى‏داند كه براى مردم سودمند بوده و بار هزينه‏هاى آنان را بر دوش كشد . (165) و در عمل نيز چنانكه در اين بحث نشان خواهيم داد . بيشترين مشاركت در تأمين هزينه‏هاى اجتماعى را داشته‏اند . در اينجا برخى از مشاركت‏هاى اجتماعى امام كه از نظر اقتصادى حائز اهميت بيشترى است ، در ضمن چند محور بررسى مى‏شود .

 


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

بسم الله الرحمن الرحيم

سيره اقتصادي امام علي (ع) - قسمت سوم

http://www.imamalicenter.se/sites/default/files/imam%20Ali%20a%202.jpg

با سلام به دوستان گرامي؛

تاكنون 2 قسمت از مبحث سيره اقتصادي امام علي(عليه السلام) در كار و توليد را به حضورتان ارائه داده ام كه ميتوانيد قسمت اول از اين مبحث را در اينجا و قسمت دوم آنرا در اينجا مطالعه فرمائيد.

 

اكنون به بخش سوم از اين نوشتار ميپردازيم:


 

5. كار آفريني و ايجاد فرصت هاي شغلي

كارنامه پر افتخار زندگي اميرمؤمنان(ع) نشان مي‏دهد كه آن حضرت در زندگي پر بركت خويش، با وجود تمامي مشاغل و مسئوليت‏هاي بزرگ اجتماعي كه بر عهده داشت، با دست پرتوان خود، صدها فرصت اشتغال به وجود آورد و خانواده‏هاي فراواني را از نعمت كار مناسب و زندگي آبرومندانه برخوردار كرد.
او چنانكه امام صادق(ع) مي‏فرمايند: «با دست خويش بيل مي‏زد و زمين را آباد مي‏كرد»(111) و هر زمين كه آباد مي‏نمود عده‏اي را به كار مي‏گرفت و آنگاه زمين ديگر و... و ثمره اين تلاش‏ها در اواخر عمر حضرت، چنانكه از وصيت نامه ايشان برمي‏آيد، اشتغال دهها و بلكه صدها نفر در آن مزارع و كشتزارها بود. و اين همه، تصوير يك كارآفرين بزرگ را از امام(ع) به دست مي‏دهد.

6. تنظيم اوقات كار ـ فراغت

تنظيم اوقات كار ـ فراغت عمدتا متأثر از اهداف و انگيزه‏هاي كار و توليد است. بديهي است در صورتي كه هدف، حداكثر كردن لذت و خوشي باشد، اين تقسيم به گونه‏اي انجام مي‏شود كه بيشترين لذت و خوشي براي بدن حاصل شود و لازمه اين كار، كاستن از ساعات كار به نفع ساعات فراغت و آسايش است. اما از آنجاييكه در چارچوب ارزش هاي رفتاري امام(ع)، هدف جلب خشنودي خدا است و خداوند كار را دوست و بيكاري و بطالت را مبغوض مي‏دارد، تقسيم ساعات روز به كار و فراغت به گونه‏اي است كه بيشترين ساعات ممكن به كار و كمترين ساعات ممكن به فراغت و آسايش تن اختصاص مي‏يابد به بيان ديگر، امام(ع) ساعات روز را به گونه‏اي ميان اين دو تقسيم مي‏نمايد كه بيشترين مقدار رضايت خداوند حاصل شود هر چند كه اين تقسيم همراه با تحمل مشقت جسمي بيشتري باشد.(112)

7. نظم و وجدان كاري

يكي از ويژگي ها و ارزش هاي رفتاري امام علي(ع)، برخورداري از نظم دقيق و وجدان كاري نيرومند است. جديت امام(ع) در كار به گونه‏اي است كه از لحظه لحظه اوقات خود بهره مي‏گيرد و هيچ فرصتي ـ و لو اندك ـ را براي ارائه يك كار مفيد از دست نمي‏دهد. يكي از رفتارهاي شگفت‏انگيز امام در اين زمينه، كه نهايت وجدان كاري او را نشان مي‏دهد، رفتار او در جريان جنگ خيبر است. در مقطعي از اين جنگ امام(ع) به دليل بيماري شديد چشم قادر به حضور در ميدان نبرد نبود. ولي قدرت وجدان كاري در چنين حالتي هم اجازه بيكاري و آسايش به او نداد. وقتي كه اصحاب در جستجوي وي بر آمدند او را مشاهده نمودند كه در همان حالت چشم درد به آسياب رفته و مشغول آسياب كردن شده است.(113)

http://noorportal.net/Page-Data/StaticImages/maaref/1340/1341/mig22.jpg


امام(ع) براي اينكه از وقت موجود بيشترين استفاده را برده و لحظه‏اي از آن را هدر ندهد، كارهاي خود را بر اساس يك برنامه دقيق تنظيم كرده و براي هر كدام از آنها وقت مشخصي قرار داده بود. امام باقر(ع) در بيان برنامه كاري حضرت مي‏فرمايند: «(برنامه كار) علي(ع) چنين بود كه؛ هنگامي كه نماز صبح را به جا مي‏آورد، پيوسته مشغول تعقيبات نماز بود تا اينكه خورشيد طلوع كند، زماني كه خورشيد طلوع مي‏كرد، فقيران و بينوايان و ساير مردم نزد او جمع مي‏شدند و به آنها فقه و قرآن مي‏آموخت و براي او وقت مشخصي بود كه از اين جلسه بر مي‏خاست ».(114)


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

بسم الله الرحمن الرحيم

سيره اقتصادي امام علي (ع) - قسمت دوم

http://tebyan-ardebil.ir/images/08306c99-0873-4e03-808e-9b7005b542ce.jpg

با سلام به دوستان گرامي؛

قسمت اول از نوشتار سيره اقتصادي امام علي (عليه السلام) را از اينجا مطالعه فرمائيد.


اكنون به بخش دوم از اين نوشتار ميپردازيم:


 

3 ـ از وفات پيامبر (ص) تا تصدي خلافت

رسول خدا (ص) در سال يازدهم هجري به ملاقات پروردگار شتافت و با رحلت آن حضرت مرحله جديدي از زندگي امام (ع) شكل گرفت. در يك نگاه كلي مي‏توان گفت در اين دوره، دستگاه سياسي جديد كه كاملا بر خلاف توصيه‏ هاي اكيد رسول خدا (ص) و ميل آن حضرت شكل گرفته بود علاقه ‏اي به جذب امام (ع) نداشت و قابليت‏هاو ظرفيت‏هاي وجودي امام (ع) نيز بسيار فراتر از گنجايش اراده حاكم بر دستگاه خلافت بود. از اين رو در طول اين دوره 25 ساله امام (ع) عرصه فعاليت‏هاي خود را از جهاد سياسي، فرهنگي به جهاد اقتصادي منتقل نموده و الگوي نمونه ‏اي از رفتار بنگاه اقتصادي را در اختيار بشريت قرار داد. تحولات مربوط به اين دوره از زندگي امام (ع) را در چند محور بررسي مي‏كنيم.

3 ـ 1 تحول در زمينه درآمدهاي عمومي امام

يكي از تحولات مربوط به اين دوره قطع سهم ذي القربا از سهام خمس بود كه در زمان ابوبكر اتفاق دادو بعدها نيز تداوم يافت. ابن عباس مي‏گويد: «خمس در زمان رسول خدا (ص) بر شش سهم بود، براي خدا و رسول دو سهم ويك سهم براي نزديكان پيامبر (ص) و... تا اينكه رسول خدا (ص) وفات يافت و ابوبكر خمس را بر سه سهم جاري نمود». (42) بنابراين پس از رسول خدا (ص) امام علي (ع) ديگر از ناحيه خمس درآمدي نداشت.
از ناحيه غنايم جنگي نيز درآمدهاي امام (ع) منقطع گرديد و علت اين امر نيز آن بود كه بنا به تصميم عمر برخي از اصحاب برجسته رسول خدا (ص) مانند امام علي (ع) و طلحه و زبير و عباس و از شركت در جهاد منع گرديده بودند و بالطبع از تقسيم غنايم سهمي نداشتند. (43)
در زمينه في‏ء هم وضع به همين منوال بود وحتي ابوبكر زمينهاي فدك را كه پيامبر (ص) از بابت في‏ء به حضرت زهرا عليهاالسلام داده بود، باز پس گرفت و به دفاعيات متقن ايشان وقعي ننهاد (44)

http://sobbuh.com/wp-content/themes/maxnews-wp-v1-/scripts/phpThumb/phpThumb.php?src=/wp-content/uploads/2012/08/13.jpg&w=250&h=auto&zc=T&q=95

به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

بسم الله الرحمن الرحيم

سيره اقتصادي امام علي (ع) - قسمت اول

علي(ع) مرد اقتصاد و توليد

با سلام به دوستان گرامي؛

حضرت اميرالمؤمنين، مولاي متقيان، امام علي (عليه السلام) در همه ي جنبه هاي زندگي، اسوه و سرمشق بي نظيري براي ماست. از زندگي شخصي تا اجتماعي و از صلح تا جنگ... ايشان از لحاظ سيره ي اقتصادي و كار و توليد هم نمونه ي بسيار موفقي هستند كه مي توانيم درس هاي بسياري از ايشان بياموزيم.

لذا در چند پست به سيره ي اقتصادي امام علي (عليه السلام) در كار و توليد خواهم پرداخت. منبع اصلي اين نوشتار، مقاله ي مفصلي ميباشد كه از سايت http://imamalinet.net برگرفته ام و در چند بخش به حضورتان ارائه خواهم نمود.


 و اما فهرست مطالب موجود در اين مقاله:

-  مقدمه
-  بخش اول: سيره امام على عليه السلام در توليد و كسب درآمد
-  .1 دوره تولد تا هجرت
-  .2 دوره هجرت تا وفات پيامبر صلى الله عليه وآله
-  منابع درآمدى اميرالمؤمنين عليه السلام
-  1 ـ . 1 درآمد ناشى از هداياى مردمى
-  2 ـ . 2 درآمد ناشى از فعاليتهاى اجتماعى
-  2 ـ . 3 درآمد ناشى از خمس و في‏ء
-  2 ـ . 5 درآمد ناشى از كار
-  3 ـ از وفات پيامبر صلى الله عليه وآله تا تصدى خلافت
-  3 ـ . 1 تحول در زمينه درآمدهاى عمومى امام
-  3 ـ . 2 فعاليت‏هاى عمرانى امام عليه السلام در ينبع
-  3 ـ . 3 ساير فعاليت‏هاى عمرانى امير المؤمنين عليه السلام
-  3 ـ . 4 ثروت و درآمدهاى اختصاصى امام
-  . 4 دوره تصدى خلافت
-  4 ـ . 1 تحولات مربوط به درآمدهاى عمومى امام
-  4 ـ . 2 فعاليت‏هاى عمرانى و درآمد كسب و كار
-  تحليل نكات اساسى در شيوه توليد و كسب درآمد امام عليه السلام
-  . 1 انگيزه توليد و كسب درآمد
-  . 2 بهره بردارى بهينه از ظرفيت‏هاى توليدى
-  . 3 اولويت دادن به توليد كالاهاى اساسى
-  . 4 كاردانى و مهارت شغلى
-  . 5 كار آفرينى و ايجاد فرصتهاى شغلى
-  . 6 تنظيم اوقات كار ـ فراغت
-  . 7 نظم و وجدان كارى
-  بخش دوم: سيره امام على عليه السلام در مصرف و تخصيص درآمد
-  . 1 مخارج مصرفى شخصى
-  1 ـ . 2 مخارج ازدواج
-  1 ـ . 3 مسكن و لوازم خانه
-  1 ـ . 4 مخارج خوراك
-  1 ـ . 5 مخارج پوشاك
-  1 ـ . 6 مخارج تعليم و تربيت
-  1 ـ . 7 ساير مخارج
-  2 ـ سيره امام على عليه السلام در مخارج مشاركت اجتماعى
-  2 ـ . 1 كمك مالى مستقيم به نيازمندان
-  تحليل ويژگيهاى انفاق امام عليه السلام
-  تحليل سيره اميرالمؤمنين عليه السلام در وقف
-  2 ـ . 3 آزاد كردن برده
-  2 ـ . 4 ساختن مسجد و اصلاح جاده
-  2 ـ . 5 ساير خدمات اجتماعى امام عليه السلام
-  . 3 مخارج پس انداز و سرمايه گذارى
-  3 ـ . 1 منابع سرمايه گذارى امام عليه السلام
-  3 ـ . 2 تحليل نكات اساسى در شيوه مخارج سرمايه گذارى امام عليه السلام
-  خلاصه و نتيجه
-  منابع و مآخذ
-  پى‏ نوشت‏ها

 


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 504707
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 504707
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X