ابزار وبمستر

ما مي توانيم - واردات

لزوم كنترل واردات و توجه به كيفيت كالا

زماني نه چندان دور، كشور پهناور ايران نه تنها در مسير جاده ابريشم بلكه در طول سواحل طولاني خود يكي از بزرگترين مراكز تجاري جهان براي تبادل انواع كالاهاي آن روزگار بشمار مي رفت و علاوه بر آن به عنوان يكي از كشورهاي برتر در عرصه توليد، نقش عمده اي را در تجارت جهاني برعهده داشت و بصورت خودكفا بسياري از محصولات كشاورزي و صنعتي عهد خود را نيز تامين مي كرد.

علاوه بر محصولاتي مانند نفت خام، خاويار، زعفران و فرش ايران كه همچنان شهرت جهاني خود را حفظ كرده اند، كالاهاي ديگري مانند خرما، چاي و حتي ابريشم ايران از جايگاه نسبتا خوبي در مبادلات تجاري داخل و خارج از كشور برخوردار بودند، صنايع دستي ايران با تنوع و كميت و كيفيت برتر در زمينه هاي مختلف عرصه رقابت را در اختيار خود داشتند. حتي كشورهايي مانند چين و ژاپن با وجود تمام قدمت تاريخي خود نتوانستند جايگاه صنايع دستي ايران را در معرض تهديد قرار دهند.

اما ديري نپاييد كه تحت تأثير نفوذ بيگانگان و القاء عجز و ناتواني در وجود مردم اين سرزمين، نه تنها زمينه اضمحلال توليدات ايراني فراهم شد، بلكه بتدريج خودباوري تبديل به ياس و نااميدي و تمام ظرفيتها و فرصتها براي همگام شدن با روند رو به رشد غافله توليد نيز بكلي نابود شد.Share

واردات ارزان قيمت در كمين توليد ملي

يكي از سياست‌هايي كه به منظور حمايت از توليدات داخلي، بسيار مورد توجه سياست‌گذاران اقتصادي كشور قرار دارد، واردات آسان و ارزان قيمت مواد اوليه يا كالاهاي واسطه‌اي است. سياست‌گذاران هدف از اجراي اين سياست را كاهش هزينه‌هاي توليد از راه كاهش قيمت مواد اوليه مي‌دانند كه در نهايت منجر به كاهش قيمت تمام شده‌ي كالاي نهايي توليد داخل ‌شده و به نوعي مي‌تواند قدرت رقابت توليدات داخلي را با محصولات مشابه خارجي افزايش دهد. اما آيا اين سياست منجر به حمايت از توليد داخلي شده و در بلند مدت به نفع توليدات داخلي است يا خير؟ به اين منظور لازم است تا آثار اين سياست اقتصادي را در كوتاه مدت و بلند مدت مورد بررسي قرار دهيم.
 
پيش از اين بررسي لازم به ذكر است كه روش‌هاي اجراي سياست كاهش قيمت مواد اوليه و كالاهاي واسطه‌اي توليد به چند شيوه مي‌تواند باشد كه رايج‌ترين و متداول‌ترين آن‌ها واردات از راه ارز ارزان قيمت و يا كاهش حقوق ورودي كالاهاي وارداتي است. آثار كوتاه مدت اين سياست از هر كدام از روش‌هاي ياد شده كه اجرا شود، در بهترين حالت آن است كه توليد كنندگان به علت كاهش هزينه‌هاي اوليه، توليدات خود را افزايش داده و در نتيجه در بخش توليد رونق رخ داده و منجر به افزايش نرخ اشتغال و كاهش نرخ بيكاري خواهد شد. اما آثار بلند مدت اين سياست بر توليد نيز قابل توجه است.
 
به منظور بررسي آثار بلند مدت چنين سياستي پيش از هر چيز بايد در نظر داشت كه مواد اوليه و كالاهاي واسطه‌اي نيز مي‌توانند در قالب توليدات داخلي قرار گيرند و بنابراين نمي‌توان با منطق واسطه‌اي يا اوليه بودن آن‌ها، مبادرت به واردات ارزان قيمت اين نوع از كالاها نمود. به خصوص آن كه مرز مشخصي نيز بين كالاهاي واسطه‌اي و نهايي وجود ندارد. به عنوان مثال پارچه از جمله كالاهايي است كه هم مي‌تواند به عنوان كالاي واسطه‌اي و هم به عنوان كالاي نهايي طبقه بندي شود.
 
همين موضوع نيز در سال‌هاي اخير منجر به واردات گسترده‌ي پارچه شده است كه تا حد زيادي تعطيلي كارخانه‌هاي توليد پارچه و منسوجات داخلي را در پي داشته است. بنابراين بايد در نظر داشت كه بسياري از كالاهايي كه در رده بندي واسطه‌اي و اوليه قرار مي‌گيرند، در داخل نيز توليدات مشابه آن‌ها وجود دارد و يا به لحاظ اقتصادي داراي توجيه هستند كه واردات ارزان قيمت اين نوع از كالاها، توليد آن‌ها را از توجيه اقتصادي خارج مي‌سازد. از طرف ديگر همان طور كه اشاره شد، واردات ارزان قيمت از دو ميسر انجام مي‌گيرد، اول ارز ارزان قيمت و دوم كاهش تعرفه‌ي واردات كه هر دوي اين سياست‌ها بسته به روش اجراي آن مي‌تواند آثار منفي بر توليد در بلند مدت داشته باشد..........Share
زارع:بي توجهي به توليد ملي موجب واردات محصولات لبني مي شود

محصولات لبني خارجي در راه ايران

http://www.icana.ir/KM_media/image/2012/04/18388_orig.jpg


عضو كميسيون اقتصادي مجلس با انتقاد نسبت به افزايش بي رويه در قيمت محصولات لبني گفت: با توجه به مشكلات بوجود آمده در بخش محصولات لبني و دامداري ها، دولت بايد به توليد ملي بيشتر توجه كرده و منافع توليد كننده را تأمين كند درغير اين صورت در آينده شاهد ورود محصولات خارجي به كشور خواهيم بود.

 

رحيم زارع در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، افزود: با توجه به مشكلات بوجود آمده در حوزه شير و محصولات لبني، توليدكنندگان تمايلي به توليد نداشته و از طرفي نيز مصرف كنندگان هم به دليل افزايش بي رويه قيمت ها رغبتي به خريد از خود نشان نمي دهند كه ادامه روند موجود باعث افزايش واردات شده و پاي محصولات لبني خارجي را به بازار داخل باز مي كند.

نماينده مردم خرم بيد، آباده و بوانات در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: مجلس با ادامه روند موجود در بخش محصولات لبني و كالاهاي اساسي مخالف بوده و از تمامي ابزارها براي كنترل قيمت ها استفاده خواهد كرد.

وي اظهارداشت: تنها راه كاهش قيمت محصولات لبني اين است كه دولت بسته‌هاي حمايتي را در اختيار توليدكنندگان قرار دهد و يا اينكه يارانه‌ لازم را در اختيار بخش توليد بگذارد.

اين نماينده مجلس نهم تأكيد كرد: اگر حمايت هاي لازم از دامداران انجام نشود، بايد انتظار تعطيلي و كاهش ظرفيت بسياري از دامداري ها و حتي كارخانه هاي لبني را داشت.

زارع با تأكيد بر اين كه تبعات منفي افزايش قيمت شير و فرآورده‌هاي لبني به طور مستقيم قشر مصرف كننده را تحت تاثير قرار مي دهد، گفت: مصرف سرانه شير و فرآورده‌هاي لبني در كشور ما نصف سرانه مصرف در دنياست و گراني روز به روز اين محصولات مي تواند منجر به كاهش بيش از پيش مصرف آن در جامعه شود.

نماينده مردم خرم بيد، آباده و بوانات در مجلس با بيان افزايش بي رويه محصولات لبني به خصوص شير پاستوريزه در روزهاي اخير و تصميم‌گيري دير هنگام در مورد آن،گفت: آزادسازي محصولات لبني عامل مهمي براي متعادل شدن قيمت‌‌هاست.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس در پايان يادآور شد: با توجه به وعده هاي دولت مبني بر تأمين علوفه مورد نياز دامداري ها، هنوز اين وعده محقق نشده كه به تبع آن نيز شير خام به عنوان ماده اوليه كارخانجات لبني با قيمت بالا به دست توليد كننده مي رسد.

منبع: خانه ملتShare

سفير اندونزي در سازمان ملل:

تحريم‌هاي اقتصادي رفتاري دور از قوانين بين الملل است

حسن كليب، سفير اندونزدي در سازمان ملل تحريم هاي اقتصادي را براي تمامي كشورها رفتاري دور از قوانين بين الملل و حقوق بشر توصيف و تصريح كرد: تحريم هاي اقتصادي خلاف قوانين حقوق بشر هستند.

http://www.icana.ir/KM_media/image/2012/07/21741_orig.jpg

حسن كليب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري خانه ملت گفت: كشورهاي غير متعهد در قالب اين جنبش گرد هم جمع شده اند تا بتوانند در جهت گسترش حقوق انساني و اختيار حق تصميم‌گيري ملت‌ها توسط خود آنان تلاش كنند.

سفير اندونزدي در سازمان ملل تحريم هاي اقتصادي را براي تمامي كشورهاي رفتاري دور از قوانين بين الملل و حقوق بشر توصيف و تصريح كرد:تحريم هاي اقتصادي ملت هاي دنيا رفتاري است كه در هيچ يك از قوانين حقوق بشر مورد تاييد نيست و دنياي غرب و هيچ كشوري نمي تواند و حق ندارد به هر عنواني يك ملت را تحريم كند.

حسن كليب با تاكيد بر اين كه اندونزي به طور كامل از توسعه روابط اقتصادي با كشورهاي عضو جنبش نم استقبال مي كند، گفت: بسياري از كشورهاي نم امروز درگير معضلات اقتصادي هستند و بدون شك استفاده از ظرفيت اين جنبش براي توسعه روابط اقتصادي بين كشورهاي عضو نم عميلياتي است كه مي تواند بسيار موثر  باشد.

وي با انتقاد از ترور دانشمندان هسته اي در ايران گفت: اندونزي اين دست از اقدامات را محكوم كرده و براي همكاري با ايران براي مقابله با تروريسم در هر جاي دنيا اعلام امادگي مي كند.

سفير اندونزدي در سازمان مللتاكيد كرد: اطلاع رساني و معرفي چهره هاي پشت پرده ترور دانشمندان هسته اي به دنيا بايد توسط ايران صورت گيرد.

منبع: خانه ملتShare

دانلود كليپ صوتي توليد ملي | واردات بي‌رويه

حجم : ۳٫۷۶ مگابايت

فراوانى و ارزانى چيز خيلى خوبى است، اما از آن مهم‌تر و بهتر، رشد صنعت داخلى است؛ قوام گرفتن صنعت داخلى است. اين درست نيست كه ما به دلائل گوناگونى كه غالباً هم دلائل واهى است، دروازه را به روى واردات باز كنيم. من بارها به مسئولين- مسئولين گوناگون در بخشهاى مختلف دولتى- گفتم: اگر فلسفه‌ى شما، منطق شما براى افزايش واردات و تسهيل وارداتِ ساخته‌هاى صنعتى اين است كه مى‌گوئيد كيفيت مصنوعات داخلى بايد بالا برود، خب فشار را روى اين بخش بگذاريد. سياستهائى وجود دارد كه مى‌شود وادار كرد، مجبور كرد توليدكننده‌ى داخلى را به اينكه كيفيت را ارتقاء بدهد. بدترين گزينه براى بالا بردن كيفيت داخلى اين است كه ما راه را براى مصنوعات خارجى باز كنيم؛ اين، بدترين گزينه است. گزينه‌هاى بهترى وجود دارد براى اينكه ما كيفيت را بالا ببريم.

بيانات در ديدار جمعي از كارآفرينان سراسر كشور
بيانات در بازديد از توانمنديهاى صنعت خودروسازى
http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=10077
http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=9071Share

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 504775
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 504775
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X