ابزار وبمستر

ما مي توانيم - Archive: 1391-05-1

مالكيت معنوي در اقتصاد كشورهاي جهان به‌تدريج به‌صورت ابزاري مهم و كليدي براي نيل به رشد اقتصادي درآمده، به‌گونه‌اي كه فهم پايه‌هاي اقتصادي و ايجاد نظام مالكيت معنوي قوي و كارآمد، امري ضروري و حياتي شده است. توجه روزافزون به نظام مالكيت معنوي نيرومند و پويا كه بتواند در جلب سرمايه‌گذاري‌هاي داخلي و خارجي و برانگيختن خلاقيت‌ها و نوآوري‌ها مؤثر باشد، از مسائل زيربنايي و عامل مهم و اساسي در امر توسعه پايدار به‌شمار مي‌رود. در اين نوشتار با توجه به اهميت حمايت از حقوق مالكيت معنوي به بررسي ابعاد اقتصادي آن پرداخته شده است.Share
تراز مالي بانك مركزي آمريكا به 2.8 تريليون دلار رسيده است
تبييني از ركود حال حاضر اقتصاد آمريكا
جوزف استيگليتز
توليد ايراني:‌ استيگليتز در اين مقاله توضيحي از ركود حال حاضر اقتصاد آمريكا ارائه داده است كه از تحليل هايي كه در جريان غالب اقتصاد به آنها اشاره مي شود (مبتني بر نقش سياست هاي غلط پولي)، متفاوت است. او ريشه ي اصلي بحران را تغييرات ساختاري بخش حقيقي اقتصاد از بخش توليد صنعتي به خدمات مي داند.

به  گزارش توليد ايراني، نوشته ي حاضر گزارشي است از مقاله نسبتاً بلند و بسيار خواندني جوزف استيگليتز كه اخيرا در توضيح بحران فعلي اقتصاد آمريكا و راهكارهاي خروج از آن نوشته شده است. طبيعتاً دغدغه ي بسياري از خوانندگان كافه و البته خود من چگونه خارج شدن اقتصاد آمريكا از ركود نيست. دليل اصلي توجه دادن من به اين مقاله، چگونگي انديشيدن به اقتصاد كلان از منظر يك اقتصاددان برجسته است. همچنين اين نگاه به ركود اقتصادي –حداقل براي خودم- نگاه جديدي بود كه از نگاه هاي غالب بسيار فاصله دارد[1]. مطالبي كه در آكولاد يا پاورقي آمده، در متن اصلي مقاله نيست و براي بهتر فهميدن مقاله به متن اضافه شده است. بحران اقتصادي دهه ي 20 و 30 را «ركود بزرگ» مي نامم و شرايط فعلي را «ركود فعلي».Share


آغاز به كار نخستين سايت تخصصي توليد در ايران
... به آفتاب سلامي دوباره خواهم داد
تأكيد معظم‌له بر موضوع مهم توليد ملي،
توليد ايراني: رهبر معظم انقلاب چند سالي است كه شعار اصلي كشور را در آغاز سال جديد در حوزه اقتصاد انتخاب مي‌كنند؛ همت و تلاش مضاعف، اصلاح الگوي مصرف و جهاد اقتصادي كه به صورت كلان مطرح شد؛ مقام معظم رهبري با درك شرايط ملي و بين المللي، با هوشمندي و تدبير خاص خود و با در نظر گرفتن شرايط حاضر، در ادامه نام‌گذاري اقتصادي سال‌هاي اخير، بر سال ۱۳۹۱ نام «توليد ملي؛ حمايت از كار و سرمايه ايراني» را نهادند.

تأكيد معظم‌له بر موضوع مهم توليد ملي، پيام‌هاي روشني براي مردم و مسئولان به دنبال دارد؛ نامگذاري سال 91 اين فرصت را به مجموعه قواي كشور داده است تا گام‌هاي مؤثر و عملي براي برطرف كردن تنگناها و موانع حمايت از توليد ملي بردارند؛ توجه به توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني هدفي است كه افزون‌بر تقويت اقتصاد ملي، سياست كلي در برخورد با تحريم‌ها و بي‌اثر كردن آن بر اقتصاد كشور را هم مشخص مي‌كند.

در اين راه،‌ پايگاه اطلاع‌رسانه‌اي «توليد ايراني»‌ با هدف شناسايي تنگناها، چالش‌ها و همچنين معرفي فرصت‌هاي توليدي بر آن است تا با نقد ساختاريو عملكردي فرايندهاي اقتصادي در كنار برنامه‌ريزي‌هاي كلان و سياست‌هاي راهبردي مجموعه قوا و مسئولان كشور، آنان را در شناسايي هر چه بهتر بايدها و نبايدهاي اين حوزه ياري ‌كند.

براين اساس راهبرد توليد ايراني آن است كه به عنوان چراغي در مسير تحقق توليد ملي عمل ‌كند.

تاكنون جاي رسانه‌اي كه به طور ويژه و تخصصي به امر اطلاع رساني و تبليغات در حوزه توليد ملي مشغول فعاليت شود، خالي بوده است؛ بر همين اساس  پايگاه اطلاع‌رساني "توليد ايراني" با هدف اطلاع‌رساني صحيح و بدون تحريف و سانسور و به‌منظور ايجاد مرجع تخصصي و جامع در حوزه توليد، به خانواده رسانه‌هاي مجازي ايراني وارد شده و فعاليت خود را از خردادماه ۱۳۹۱ آغاز كرده است.

"توليد ايراني" به‌عنوان مرجع و مركز اطلاع‌رساني تخصصي درباره «توليد ملي» در حوزه‌هاي مختلف صنعتي، ‌كشاورزي، خدماتي، فرهنگي و مديريت واردات هم‌سو با راهبرد حمايت از توليد داخلي، تلاش مي‌كند تا از همه ابزارها و ظرفيت‌هاي موجود براي مطالعه، پژوهش، نقد، بررسي و تحليل وضعيت كنوني اقتصاد كشور در بخش توليد استفاده كند.

پربي‌راه نيست كه در اين مسير پر نشيب و فراز، نقشه راه رسانه‌‌اي و راهبرد وب‌سايت «توليد ايراني» خبري- تحليلي است و  بي آنكه جهت‌گيري ويژه يا سومدارانه‌اي دنبال كند،‌ بي‌واهمه كژي‌ها را به قاب نقد صريح و آكادميك مي‌كشد و مطلوب‌ها را براي آگاهي ديگران به تصوير رسانه‌اي شايسته‌شان در مي‌آورد.

اين مجموعه رسانه‌اي خود را در امر اطلاع‌رساني مستقل مي‌داند و در چارچوب قوانين نظام جمهوري اسلامي و تعهد به آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و امام راحل و شهيدان انقلاب، از درغلتيدن به تمايلات حزبي و جناحي پرهيز دارد.

براي حل معضلات امروز اقتصاد كشور مسئولان بايد با برنامه‌ريزي دقيق و توجه به متغييرهاي مختلف و بعضأ متناقض و متضاد، راه حل هاي مناسبي را تهيه و اجرا كنند؛ بر خلاف سال 90 كه نام جهاد اقتصادي را بر تارك خود مي‌ديد و دست‌آوردي به برازندگي نامش نداشت، در حاصل نداشت، سال 91 اولويت‌هاي مشخص‌تري را پيش روي مديران و كارشناسان كشور قرار داده است تا در پايان سال، دست آوردي بايد و شايد به دنبال داشته باشد.

برهمين اساس «توليد ايراني»‌ به «بها»ي توليد ملي و نه به «بهانه» آن و بدون واهمه از سراشيبي‌هاي گزنده در مسير راه مي‌خواهد از روشني‌ها تقدير كند و در مسير تاريكي‌هاي و در حد توان خود چراغي بيفروزد.

اميد است با توكل بر خداوند بزرگ و ايمان به دانش و صداقت در فضاي رسانه‌اي، راه و رسم تغيير در مسير ترقي‌ و تعالي سبك و سطح زندگي ملت ايران محقق شود.

منبع: سايت توليد ايرانيShare

كتاب مديريت مالي و اقتصادي

http://www.ghaemiyeh.com/images/com_sobi2/clients/3235_img.jpg

عناوين اصلي كتاب شامل:
فعاليت موسسه مالي بين المللي در زمينه ليزينگ؛ بحران مالي از منظر مديريت ريسك؛ پول شوئي پاك كردن رد پاي جرم؛ ميزان كارآئي در شركت هاي سرمايه گذاري كوچك و متوسط؛ پاسخگويي و راهبري در شركتهاي سهامي؛ چهار نوع مديريت اقتصادي؛ پنج مكتب اقتصاد؛ نوآوري در اقتصاد؛ تجارت الكترونيك در اقتصاد جهاني؛ پيامبر و اقتصاد خانواده؛ راهكارهاي موفقيت در اقتصاد خانواده؛ تأثير ماليات بر ارزش افزوده و نقش آن بر در آمدهاي كشور؛ سهام عدالت از ديدگاه متخصصان علم اقتصاد؛ بررسي تأثير هدفمند كردن يارانه ها؛ انديشه هاي اقتصادي امام موسي صدر؛ نقش اقتصاد بخش تعاون در فرايند توسعه؛ نقش اقتصاد بخش تعاون در زمينه اشتغال؛ فاينانس خودگردان؛ اقتصاد دانش محور؛ ماليات بر ارزش افزوده و مفاهيم فراموش شده؛ ريسك در گزارشگري مالي؛ ليزينگ ؛ پديده اي نو؛ روش هاي پيشگيري از اتلاف پول؛ جانشيني پول و عوامل مؤثر برآن درايران؛ بيكاري تعادلي شيوه منظم كردن كارگران؛ جانشيني پول و ملاحظات اقتصاد اسلامي؛ مقايسه دلاري شدن ايران و آرژانتين؛ ابزارهاي اجراي عدالت اقتصادي اسلامي؛ مقايسه دلاري شدن ايران و كانادا؛ دلاري شدن آرژانتين بعد از ابر تورم؛ جانشيني پول ايران در ميان 27 كشور جهان؛ مباني نظري و سوابق تجربي جانشيني پول؛ رابطه رشد اقتصادي و توزيع درآمد؛ جانشيني پول و تقاضا براي پول؛ قانون هدفمند كردن يارانه ها؛ رفتار مالي؛ پارادايم حاكم بر بازارهاي مالي؛ تحليلي برمسائل مالي شركت جاسون اندجانسون؛ هدفمند كردن يارانه ها و زير ساخت هاي اقتصادي؛ پيامدهاي اجتماعي هدفمند كردن يارانه ها؛ آشنايي با ماليات بر ارزش افزوده؛ پارادوكس مديريت اقتصاد كلان؛ ربا در اسلام؛ فرابورس چيست؛ خلاصه كتاب توسعه اقتصادي در جهان سوم؛ نظري به نظام اقتصادي اسلام؛ نقش اطلاع رساني در توسعه اقتصادي؛ چرا " جهاد اقتصادي "؟؛ عادات صحيح اقتصادي براي جهاد اقتصادي؛ مكانيسم هاي اقتصاد منطقه اي؛ بايسته هاي جهاد اقتصادي؛ انفال، ابزاري براي تعادل ثروت در جامعه‌؛ نظام اقتصادي اسلام و علم تحليل اقتصاد اسلامي؛ حكومت اسلامي و نقش انفال؛ اشتغال روستايي؛ مانعي در برابر مهاجرت؛ اقتصاد در اولويت؛ ارزش‌هاي اخلاقي در اقتصاد اسلامي؛ مفهوم­ شناسي جهاد اقتصادي؛ جهاد اقتصادي بر مبناي علم و فناوري بومي؛ اسلام و فرهنگ توسعه اقتصادي؛ اقتصاد سالم برمبناي معاملات اسلامي؛ قرآن و جهان بيني اقتصادي؛ ماليه عمومي؛ تاثير انتشار سهام جايزه بر سهام شركتهاي بورس؛ ساماندهي ماليه عمومي؛ هزينه يابي بر مبناي هدف؛ توسعه اقتصادي و برنامه ريزي؛ تأثير تورم بر حسابدارى واحدهاى توليدى؛ فقر چيست؟؛ ارز؛ ارزش افــــزوده اقـتــصـــادي؛ برنامه ريزي مالي؛ صنعت تنها راه توسعه اقتصادي؛ مهندسي مالي؛ روش هاي سرمايه گذاري؛ چشم انداز اقتصادي در عصر جديد؛ جريانات بين المللي سرمايه؛ نمونه اي از شرح وظايف پست هاي مالي؛ مقدمه اي بر علم مالي جديد؛ تورم چيست؟

پديد آورنده: modiryar.com

 

دانلود:

نسخه جاوا  حجم 997 كيلوبايت

نسخه آندرويد  حجم 1047 كيلوبايت

نسخه پي دي اف حجم 5791 كيلوبايت

مشاهده بر روي وب

 

منبع: سايت قائميهShare
توليدات كشاورزي ايران پس از انقلاب ۳ برابر شد  
 
 
 
 
   
 
 
    بر اساس آمارهاي فائو توليد محصولات كشاورزي ايران طي سال هاي پس از انقلاب بيش از ۳ برابر شده، توليد غلات ۱۲ ميليون تن افزايش يافته و توليد گوشت ۵.۵ برابر شده است.

بر اساس آمارهاي فائو توليد محصولات كشاورزي ايران طي سال هاي پس از انقلاب بيش از ۳ برابر شده، توليد غلات ۱۲ ميليون تن افزايش يافته و توليد گوشت ۵.۵ برابر شده است.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، آمارهاي سازمان جهاني خوار و بار و كشاورزي (فائو) نشان مي دهد توليد محصولات زراعي و باغي ايران در سال ۲۰۱۰ نسبت به قبل از انقلاب اسلامي ايران افزايشي بيش از ۳ برابري داشته است.

 

بر اساس اين گزارش مجموع توليد حدود ۱۰۰ رقم محصول كشاورزي ايران در سال ۱۹۷۸ بالغ بر ۲۸ ميليون و ۸۰۰ هزار تن بوده است كه اين رقم در پايان سال ۲۰۱۰ به حدود ۹۰ ميليون تن رسيده است.

 

رشد ۱۲ ميليون تني توليد غلات طي سي و سه سال گذشته

 

گزارش فائو حاكي است: توليد غلات در ايران در سال ۱۹۷۸ حدود ۸ ميليون و ۴۷۴ هزار تن بوده است كه اين رقم در آخرين گزارش اين سازمان به ۲۰.۹ ميليون تن(در سال ۲۰۱۱) رسيده است. بدين ترتيب توليد غلات ايران پس از انقلاب رشدي بيش از ۲ برابري را تجربه كرده است و در حدود ۱۲ ميليون تن افزايش داشته است.

 

دو رقمي شدن توليد گندم ايران و رسيدن به مرز خودكفائي

 

بر اساس گزارش فائو، جمهوري اسلامي ايران كه در سال ۱۹۷۸ كمتر از ۵ ميليون و ۶۶۰ هزار تن گندم توليد مي كرد و يكي از بزرگترين واردكنندگان گندم در جهان بود، توليد اين محصول در ايران در سال ۲۰۱۱ به بيش از ۱۳.۵ميليون تن رسيد و اين كشور در اين محصول استراتژيك به مرز خودكفائي رسيد.

 

بنابراين گزارش، حجم توليد گندم در ايران طي اين سالها با افزايش ۸ ميليون تني مواجه شده و بيش از ۱۶۰ درصد رشد داشته است. ايران در سال ۲۰۱۱ به عنوان دوازدهمين توليد كننده بزرگ گندم در جهان شناخته شده است.

 

رتبه اول تا هفتم ايران در توليد ۲۲ محصول كشاورزي در جهان

 

بر اساس گزارش فائو پس از انقلاب، ايران در توليد ۲۲ محصول مهم كشاورزي در ميان هفت كشور نخست دنيا قرار گرفته و رتبه نخست توليد پسته، رتبه دوم خرما و رتبه ۱۸ گندم جهان را به خود اختصاص داده است. آخرين آمارهاي ارائه شده از سوي سازمان جهاني خواروبار و كشاورزي سازمان ملل نشان مي دهد ايران يكي از بزرگترين توليدكنندگان مهم محصولات كشاورزي در جهان است. ايران در صدر توليد كنندگان پسته در جهان معرفي شده و رتبه نخست توليد اين محصول را به خود اختصاص داده است.

 

اگرچه ايران فقط در در زمينه توليد اين محصول رتبه نخست جهان را به خود اختصاص داده است اما در زمينه توليد ۲۱ محصول ديگر جزء هفت كشور نخست دنيا قرار دارد. جايگاه دومين توليد كننده خرما و دومين توليد كننده زردآلوي جهان به ايران اختصاص دارد. رتبه سومي توليد بادام، گيلاس، خيار، و هندوانه نيز در جهان به ايران اختصاص داده شده است و اين كشور در زمينه توليد چهار محصول سيب، به، گردو و صمغ طبيعي نيز در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است.

 

آمارهاي فائو نشان مي دهد ايران از نظر توليد پيله كرم ابريشم و انجير نيز رتبه پنجم جهان، از نظر توليد هلو، ليموترش، و پياز رتبه ششم و از نظر توليد گوجه فرنگي، فندق، پرتقال، آلو، كيوي، و نعناع رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داده است. رتبه جهاني ايران در توليد ۷ محصول ديگر به اين شرح اعلام شده است: عسل طبيعي ۱۱، چاي،بادمجان و سيب زميني ۱۴، گندم ۱۸، جو و سويا ۲۰.

 

بدين ترتيب ايران در توليد ۲۹ محصول مهم كشاورزي در ميان ۲۰ كشور نخست دنيا قرار گرفته است. با اين حال اين كشور در زمينه توليد برخي محصولات مهم ديگر مثل برنج، دانه آفتابگردان، گوشت و شير رتبه بيشتر از ۲۰ را در جهان بدست آورده است. محصول مهم زعفران كه ايران بزرگترين توليد كننده آن در جهان است در آمارهاي فائو لحاظ نشده است.

 

افزايش ۵.۵ برابري توليد انواع گوشت در ايران

 

توليد انواع گوشت در ايران در سال ۱۹۷۷ بالغ بر ۴۸۰ هزار تن بوده است كه اين رقم در سال ۲۰۱۱ به ۲.۷۲۱ ميليون تن افزايش يافته است كه بيش از ۲ ميليون تن افزايش را نشان مي دهد و در واقع توليد گوشت در ايران ۵.۵ برابر شده است. در نتيجه اين امر ايران به هشتمين توليدكننده بزرگ گوشت در آسيا تبديل شده است. آسيا با توليد ۱۲۳ ميليون تن گوشت جهان بزرگترين توليد كننده اين محصول در جهان شناخته شده است. ايران با سهم دو درصدي در توليد گوشت آسيا ششمين توليد كننده بزرگ اين محصول در اين قاره شناخته شده است.

 

از كل ۲.۷۲۱ ميليون تن گوشت توليدي ايران در سال ۲۰۱۱ حدود ۱.۸۲ ميليون تن مربوط به گوشت مرغ بوده است. ايران در سال ۲۰۱۱ همچنين ۳۷۱ هزار تن گوشت وارد كرده است.

 

چين با توليد ۸۲ ميليون تن گوشت بزرگترين توليد كننده اين محصول در آسيا و جهان شناخته شده است و پس از اين كشور به ترتيب كشورهاي هند با ۶.۷ ميليون تن و ژاپن با ۳ ميليون تن به ترتيب در مراتب بعدي قرار گرفته اند.

 

رشد ۴.۵ برابري توليد ميوه در ايران نسبت به سه دهه گذشته

 

بر اساس اين گزارش، توليد انواع ميوه در كشور ما در سال ۱۹۷۸ حدود ۲ ميليون و ۸۸۳ هزار تن بوده است كه اين رقم در سال ۲۰۰۹ با افزايش ۱۱ ميليون تني به ۱۳ ميليون و ۱۸۳ هزار تن رسيده است. بنابر گزارش فائو، توليد انواع ميوه در ايران طي سي و دو سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي با رشد ۴.۵ برابري مواجه شده است.

 

افزايش ۱۲ ميليون تني توليد سبزي و صيفي

 

بر اساس اين گزارش، حجم توليد انواع سبزي جات و صيفي جات در سال ۱۹۷۸ بيش از ۴ ميليون و ۶۲۱ هزار تن بوده است كه اين رقم در سال ۲۰۱۰ به بيش از ۱۶ ميليون و ۳۵۱ هزار تن افزايش يافت. گزارش فائو حاكي است: توليد انواع سبزي جات و صيفي جات طي سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي با رشد ۱۲ ميليون تني و ۲۵۰ درصدي مواجه شده است.Share

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499451
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499451
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X