ابزار وبمستر

ما مي توانيم - Archive: 1391-06-1
سه اپيزود از زندگي شهيد آيت‌الله بافقي در بسط مفهوم توليد ملي

توليد ايراني:آن زمان هنوز بساط قند و چاي در ايران داير نشده بود و از خارج مي آوردند ، او به جاي قند و چاي، خرماي جهرم بين طلبه ها تقسيم مي كرد با اينكه افطاري‌هاي خيلي مفصل مي‌داد از برنج و خورشت و اينها ولي چاي نمي داد.
http://www.tolideiran.ir/sites/default/files/fbecf9b222e52afbf7371cdec61bbdf8_3.jpg?1346583750

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، مجاهد شهيد حضرت آيت‌الله حاج شيخ محمد تقي بافقي (ره) كه برخورد وي با هر گونه منكري در شهر مقدس قم و در شهر ري زبانزد خاص و عام است.

 اين مرد بزرگ در مدت 73 سال عمرش به هيچ وجه از جنس خارجي استفاده نكرد و جز لباس كرباس و قدك اصفهان و يزد نپوشيد. حتي عمامه اش هم كرباس بود. ظروف چيني و بلور خارجي استفاده نكرد و در منزلش جز ظروف مسي و سفالين پيدا نمي شد. از خوراكي هاي خارج از وطن مانند: قند و شكر و نبات نيز استفاده ننمود.

 

اپيزود اول:

 آيت‌الله بهاءالديني (ره) كه از دوستان مرحوم بافقي (ره) بودند در اين زمينه مي فرمايند:

 در وطن خواهي، نظير ايشان مثل اينكه كم باشد به جوري كه در سر تا پاي ايشان از متاع و كالاهاي خارجي خبري نبود، از عمامه و قبا و پيراهن و عبا و كفش. در تمام ضيافت هايي كه از اهل علم مي كرد غير از اجناس ايراني چيزي مصرف نمي كرد. آن زمان هنوز بساط قند و چاي در ايران داير نشده بود و از خارج مي آوردند او به جاي قند و چاي، خرماي جهرم بين طلبه ها تقسيم مي‌كرد با اينكه افطاري هاي خيلي مفصل مي داد از برنج و خورشت و اينها ولي چاي نمي داد. مي گفت پول ما نبايد از مملكت خارج شود و در جيب خارجي ها برود. حقيقت وطن خواهي را ما در ايشان ديديم. از اموالي كه در اختيار ايشان بود حاضر نبود غير از ايران در جاي ديگري مصرف شود.[1]

 

اپيزود دوم:

 آيت الله اراكي (ره) هم كه شخصيت حاج شيخ را مي شناخته و از زهد ايشان مطلع بودند مي فرمايند:

 پيش از اينكه آيت الله حائري به قم بيايند حاج شيخ محمد تقي بافقي (ره) در قم بود و ايشان شخص برجسته اي بود؛ اول زاهد دنيا بود؛ از فرق سر تا نوك پا همه اش كرباس بود... در خانه اش عوض قالي زيلو بود و كاسه ها همه گلي حتي قاشق هايش چوبي؛ و چنان مهر و دوستي با طلبه جماعت داشت كه معروف بود طلبه ها سرّ و رازي (ره) كه نمي خواهند به مادرشان بگويند به حاج شيخ محمد تقي مي گويند.[2]

 

اپيزود سوم:

 آقاي علي اصغر فقيهي نويسنده تاريخ مذهبي قم در اين زمينه مي گويد: منزل ايشان نزديك منزل ما بود. من شاهد بودم ايشان اصلاً از اجناس خارجي استفاده نمي‏ كرد. سر تا پا كرباس مي‏ پوشيد. عبا، قبا و پيراهن از جنس كرباس بود. چايي ايراني با خرما يا توت خشك مي‏ خورد. از سماور حلبي و فنجان و قوري گلي كه همه ساخت قم بود استفاده مي‏ كرد. مطلقا از اجناس خارجي استفاده نمي‏ كرد. خوراكش بسيار ساده بود. نان دوغ و كشك.[3]

 

كوتاه از زندگي شهيد آيت‌الله بافقي

شهيد آيت الله بافقي مجاهدى است كه از نظر بسياري از دلسوختگانش تشرفات مكرر او به محضر حضرت ولى عصر (ع) ثابت و حتمى است. آن بزرگوار از فقها و مجتهدان برجسته اى بود كه در سال 1346 ه.ق بر ضد بى بند و بارى خاندان پهلوى قيام كرد. او در آن اوج خفقان رضاخانى، لحظه اى از امر به معروف و نهى از منكر غفلت نداشت و صريحاً‌ بر فراز منبر از جنايات رضاخان پرده برمى داشت.

در نوروز سال 1306 ش، زن رضاخان به همراه عده اى از زنان دربار، بدون حجاب و با آرايش كامل، وارد حرم حضرت معصومه عليه السلام شدند . در آن هنگام تنها عالمى كه مقابل اين هتك حرمت ايستاد و آنان را از حرم بيرون راند، آيت ا... بافقى بود. هنگامى كه خبر اعتراض دليرانه او به گوش رضاخان رسيد، شخصاً به قم آمد، آن روحانى مبارز را دستگير و شخصاً او را زير مشت و لگد خود گرفت و پس از ضرب و شتم، آن عنصر تقوا و فضيلت را به شهر رى تبعيد كرد.

يكى از بزرگان قم‌، آن شب در عالم رويا به محضر مقدس حضرت بقيت ا... (عج) شرفياب شد و آن حضرت را مشاهده نمود كه سوار بر اسب عازم تهران هستند و پيش از حركت، به حرم مطهر عمه اش حضرت معصومه روى نموده، فرمودند: « السلام عليك يا عمتى المظلومه، لعن ا... قوما هتكوا حرمتك و كسروا حصنك؛ سلام بر تو اى عمه مظلوم ام، خداى لعنت كند گروهى كه به حريم تو جسارت كردند و بست ترا شكستند. [4]

 

 پي نوشت:

[1]. حسين حيدري كاشاني، سيري در آفاق، زندگينامه آيت الله بهاء الديني، قم، نشر اعتماد، دوم، 1379، ص265

[2]. سيد محمد ميرسليماني بافقي (ره)، مفاخر بافق، يزد، انتشارات مفاخر، اول، 1385، ص50

[3]. مجله كوثر، تير 1377، شماره 16، ص79، گفتگو با علي اصغر فقيهي

[4].  مهدى پور، كريمه اهل بيت، ص 209، ماهنامه كوثر، ش 13، ص 12 .Share
رد پاي نوسان نرخ ارز در ركود تورمي بازار
صندلي صنايع چوبي ايران از پايه ترك برداشته است

توليد ايراني: چوب مرغوب ايران، راش است كه دولت اجازه برش آن را به فعالان صنعت چوب نمي‌دهد، بنابراين براي توليد محصولات چوبي مرغوب بايد راش گرجي وارد كنيم و تنش‌هاي نوسان قيمت ارز را به جان بخريم؛‌ راش گرجي 11 ماه پيش متري 570 هزار تومان بود،‌ امروز يك ميليون و 200 هزار تومان!
http://www.tolideiran.ir/sites/default/files/b1c588c5ce4ad1bf1e31e772c7668df5b9c20827.jpg?1344684099

 "محمدحسين ابوالفتحي"، مديرعامل شركت ثمين چوب در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني با بيان اين كه وابسته شدن هر صنعتي به واردات و بالتبع نوسانات نرخ ارز،‌ موجب شكل‌گيري ركود تورمي در بازار آن صنعت مي‌شود،‌ گفت: در يازده ماه گذشته هزينه‌هاي توليد در صنعت چوب تقريبا دو برابر شده در حالي كه حاشيه سود اين صنعت كم‌تر از 10 درصد افزايش داشته است.

وي اظهار داشت: اقبال مشتريان داخلي از محصولات توليدي كارخانه‌هاي سازنده در شرايط كنوني منوط به كاهش قيمت و در نظر گرفتن تخفيف‌هاي قيمتي است، در واقع آن 10 درصد افزوده سود شركت‌ها در قبال افزايش 100 درصدي هزينه‌ها نيز صرف ارائه تخفيف به مشتريان مي‌شود تا بازار كالاي ايراني از دست نرود.

ابوالفتحي پيشنهاد كرد: دولت با گسترش جنگل‌هاي راش در كشور به منظور استفاده صنعتي از چوب آنها بايد برنامه‌هاي آينده نگرانه داشته باشد،‌ اما متأسفانه به رغم اين نياز مهم،‌تا كنون چنين اتفاقي در نهاد دولت نيافتاده است.

رشد 6 ساله آمار بيكاري در كارگران صنايع چوبي

مديرعامل شركت ثمين چوب، با تأكيد بر اين كه افزايش هزينه‌هاي توليد در شش سال گذشته موجب كاهش نيروهاي كار در كارخانجات شده است، افزود: در سال 85 نيروهاي فعال در كارخانه ما 120نفر بود كه با توجه به وضعيت نامناسب اقتصادي توليد در اين چند سال، هم‌اكنون به 90 نفر رسيده است، چنين اتفاق مشابهي نيز در ساير مراكز فعال توليدي به وقوع پيوسته و افراد زيادي را بيكار كرده است.Share
انصاري: 100 درصد لوازم خانگي مورد نياز خانواده را مي‌توان از كالاي ايراني تأمين كرد
100 درصد موتور يخچال‌هاي ايراني از خارج وارد مي‌شود
توليد لوازم خانگي بزرگ در قياس با يك سال گذشته 10 درصد كاهش يافته است

توليد ايراني: دبيركل انجمن صنايع لوازم خانگي ايران با بيان اينكه معاف كردن كالاي وارداتي از ارز مرجع، موجب افزايش قيمت‌ها مي‌شود، گفت: هم‌اكنون همه توليدكنندگان يخچال در داخل كشور، موتور اين لوازم خانگي را 100 درصد از خارج وارد مي‌كنند.
http://www.tolideiran.ir/sites/default/files/ansari-lavazem.jpg?1346820202

"حبيب‌اله انصاري" در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، با تأكيد بر اينكه بالا بودن قيمت مواد اوليه، نيروي كار، حمل و نقل و ... موجب افزايش قيمت لوازم خانگي شده است، تصريح كرد: با وجود اين عوامل، قيمت لوازم خانگي در طول پنج‌ماه گذشته بايد 25 درصد افزايش پيدا مي‌كرد، اما با همت صنعت‌گران اين افزايش قيمت از حدود 15 درصد فراتر نرفت.

وي با بيان اينكه هم‌اكنون افزون‌بر 80 هزار نفر در بخش هاي مختلف توليد و فروش صنعت لوازم خانگي ايران فعاليت مي‌كنند، بيان اميدواري كرد كه دولت در اجراي مرحله دوم قانون هدفمند كردن يارانه‌ها از توليدكنندگان لوازم خانگي بيشتر حمايت كند.

ادامه مطلب را ببينيد...Share
درس‌هاي شهيد مدرس در مجلس
نخستين قانون حمايت از توليد ملي 90 ساله شد

توليد ايراني: «بعد از يك سال از اجراى اين قانون كليه ملبوس اوقات كار مستخدمين در ادارات كشورى اعم از لباس كه از طرف دولت به مستخدمين داده مى‏شود و يا خود آنها تهيه مى‏كنند بايد از منسوجات و مصنوعات ايران باشد.»، اين پيشنهاد مدرس‏ به تصويب رسيد.
http://www.tolideiran.ir/sites/default/files/5424358822e7.jpg?1346735989

به گزارش پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني،‌ شهيد سيد حسن مدرس در مجلس شوراي ملي دوره مشروطه در سال ۱۳۰۱ هجري شمسي طرحهايي براي حمايت از توليد ملي ارائه نموده است كه در ذيل نمونه اي از طرح هاي ايشان به نقل از كتاب روزشمار تاريخ معاصر ايران نوشته حسن فراهاني ارائه مي شود:

 پيش از ظهر امروز پنج‏شنبه ۱ شهريور ۱۳۰۱ مجلس شوراى ملى به رياست مؤتمن الملك تشكيل شد. شور درباره مواد ديگرى از قانون استخدام ادامه يافت. در اين جلسه سيد حسن مدرس‏ ماده الحاقيه‏اى براى قانون استخدام پيشنهاد كرد كه بدين شرح بود:«كليه دولت بايد لباس آنها از پارچه‏هاى ايرانى باشد. از متخلفين از اين ماده صدى بيست حقوق كسر خواهد شد، مادام [كه‏] متلبس به آن لباس مى‏باشد.»

 در اين جلسه سليمان ميرزا هم در اعتراض به وزير ماليه گفت در اين كشور چه معنايى دارد كه قبض حواله صندوق به زبان فرانسوى نوشته شود. وزير ماليه در پاسخ اظهار داشت كه مباشر اين صندوق موردنظر اهل فرانسه است، اما قول داد كه اين حواله‏ها از اين به بعد به دو زبان فرانسه و فارسى نگاشته شود.

 پيش از غروب امروز چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۰۱ مجلس شوراى ملى به رياست مؤتمن الملك تشكيل جلسه داد. ابتدا موادى از قانون استخدام مطرح شد و سيد حسن مدرس‏ درباره ماده بيست و چهارم اين قانون پيرو پيشنهاد قبلى، بار ديگر خواستار استفاده مستخدمين دولتى از البسه وطنى شد. مدرس‏ گفت كه ما نمى‏توانيم نسبت به همه مردم چنين تقاضايى بكنيم، البته نصيحت مى‏شود كرد اما در مورد مستخدمين اين شرط را مي‏توان گذاشت. پيشنهاد مدرس‏ اين بود: «بعد از يك سال از اجراى اين قانون كليه ملبوس اوقات كار مستخدمين در ادارات كشورى اعم از لباس كه از طرف دولت به مستخدمين داده مى‏شود و يا خود آنها تهيه مى‏كنند بايد از منسوجات و مصنوعات ايران باشد.» اين پيشنهاد مدرس‏ به تصويب رسيد.Share

سفير اندونزي در سازمان ملل:

تحريم‌هاي اقتصادي رفتاري دور از قوانين بين الملل است

حسن كليب، سفير اندونزدي در سازمان ملل تحريم هاي اقتصادي را براي تمامي كشورها رفتاري دور از قوانين بين الملل و حقوق بشر توصيف و تصريح كرد: تحريم هاي اقتصادي خلاف قوانين حقوق بشر هستند.

http://www.icana.ir/KM_media/image/2012/07/21741_orig.jpg

حسن كليب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري خانه ملت گفت: كشورهاي غير متعهد در قالب اين جنبش گرد هم جمع شده اند تا بتوانند در جهت گسترش حقوق انساني و اختيار حق تصميم‌گيري ملت‌ها توسط خود آنان تلاش كنند.

سفير اندونزدي در سازمان ملل تحريم هاي اقتصادي را براي تمامي كشورهاي رفتاري دور از قوانين بين الملل و حقوق بشر توصيف و تصريح كرد:تحريم هاي اقتصادي ملت هاي دنيا رفتاري است كه در هيچ يك از قوانين حقوق بشر مورد تاييد نيست و دنياي غرب و هيچ كشوري نمي تواند و حق ندارد به هر عنواني يك ملت را تحريم كند.

حسن كليب با تاكيد بر اين كه اندونزي به طور كامل از توسعه روابط اقتصادي با كشورهاي عضو جنبش نم استقبال مي كند، گفت: بسياري از كشورهاي نم امروز درگير معضلات اقتصادي هستند و بدون شك استفاده از ظرفيت اين جنبش براي توسعه روابط اقتصادي بين كشورهاي عضو نم عميلياتي است كه مي تواند بسيار موثر  باشد.

وي با انتقاد از ترور دانشمندان هسته اي در ايران گفت: اندونزي اين دست از اقدامات را محكوم كرده و براي همكاري با ايران براي مقابله با تروريسم در هر جاي دنيا اعلام امادگي مي كند.

سفير اندونزدي در سازمان مللتاكيد كرد: اطلاع رساني و معرفي چهره هاي پشت پرده ترور دانشمندان هسته اي به دنيا بايد توسط ايران صورت گيرد.

منبع: خانه ملتShare

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499450
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499450
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X