ابزار وبمستر

ما مي توانيم - Archive: 1391-06-2

معدن زغال سنگ طبس

كارگران معدن زغال سنگ طبس در عمق 300 متري زمين و در دو شيفت كاري 6 ساعته در روز كار مي كنند ،اين كارگران با قرارداد پيمانكاري، ماهيانه 400 هزار تومان كه حداقل حقوق تامين اجتماعي است، را دريافت مي كنند. كار كردن در معادن زغال سنگ به دليل خطر ريزش معدن و وجود انواع گازها كشنده و گرد زغال و خاك معلق در فضاي معدن خطرات بسيار زيادي را براي سلامتي كارگران در پي دارد.

 

 

 

 

 

منبع: رجانيوزShare

طاهري:

تعامل دولت با مجلس در استفاده از توان داخلي ضروري است

دبير كميسيون صنايع و معادن مجلس با اشاره به ابلاغ قانون حداكثر استفاده از توان داخلي از سوي مجلس به دولت، گفت: با توجه به اينكه امسال به نام سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني نامگذاري شده، قانون حداكثر استفاده از توان داخلي از سوي مجلس به دولت ابلاغ شده كه در دولت نيز ظرفيت‌هاي خوبي براي اجراي اين قانون وجود دارد.

http://www.icana.ir/KM_media/image/2012/04/17952_orig.jpg

الياس طاهري در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، افزود: با توجه به اينكه جزئيات قانون حداكثر استفاده از توان توليد داخلي از سوي مجلس به دولت ابلاغ شده، دولت موظف به اجراي اين قانون بوده كه تعامل دولت با مجلس در اين راستا مي‌تواند به رشد و شكوفايي اقتصادي كشور منجر شده و ما را از واردات محصولات بي‌نياز كند.

نماينده مردم اقليد در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اجراي صحيح قانون حداكثر استفاده از توان توليد داخلي از سوي دولت و مسئولان اجرايي باعث مي‌شود تا بيشتر به توان داخلي در توليدات محصولات متكي باشيم و بتوانيم با تحريم‌ها نيز مقابله كنيم.

وي با تاكيد بر اين كه قانون اگر اجرا نشود فايده اي ندارد اظهارداشت: انتظاراز دولت درسالي كه به نام سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني نامگذاري شده اين است كه در استفاده  حداكثري از توليد داخل گام بردارد ودرراستاي تقويت توليد ملي و افزايش اشتغال بكوشد.

اين نماينده مجلس نهم با بيان اينكه وزارت صنعت، معدن و تجارت مكلف است تا نسبت به اجراي درست اين مصوبه نظارت كند دراين باره كه آيا درحال حاضر از توان داخل حداكثر استفاده مي شود يا خير گفت: به طور قطع درحال حاضر با چالش درتوليد مواجهيم و توليدكنندگان از واردات كالاهاي بي كيفيت گله مند هستند.

عضو هيأت رئيسه كميسيون صنايع و معادن مجلس با تأكيد بر مقاوم سازي اقتصاد كشور در شرايط كنوني، اظهارداشت:‌ قانون‌مداري، حمايت از توليدات داخلي، بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي ايراني و پرهيز از هزينه‌هاي غير ضروري بايد در دستور كار قواي كشور قرار گيرد.

دبير كميسيون صنايع و معادن مجلس در پايان مقاوم سازي اقتصاد كشور در شرايط كنوني را ضروري دانست و يادآور شد: ‌حمايت و تبليغ پيرامون توليدات داخلي يكي از مولفه‌هاي اصلي اقتصاد مقاومتي است كه بايد به آن توجه شود.

منبع: خانه ملتShare

پورمختار مطرح كرد:

تجلي خودكفايي دفاعي با توانمندي متخصصان ايراني

رئيس كميسيون اصل نودم قانون اساسي مجلس، با تاكيد بر توانمندي متخصصان ايراني در مهندسي معكوس، گفت: در مواردي كه نيازها از خارج كشور تامين مي‌شود، مهندسان مي‌توانند با بهره‌گيري از شيوه مهندسي معكوس تجهيزات را بازبيني و مشابه يا حتي مجهزتر از آن را در داخل بسازند.

http://www.icana.ir/KM_media/image/2012/08/24103_orig.jpg

محمدعلي پورمختار در گفت وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري خانه ملت، با تاكيد بر توانمندي ايران در توليدات تجهيزات نظامي، افزود: از ثمرات و آثار جنگ اين بود كه جمهوري اسلامي ايران به دليل قرار گرفتن در معرض تهديدهاي جنگ و فشار بين‌الملل، در حوزه توليدات نظامي به سرعت و با بكارگيري توان متخصصان داخلي پيشرفت كند.

نماينده مردم بهار و كبودرآهنگ در مجلس شوراي اسلامي، با تاكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران ساخت و توليد سلاح‌هاي نظامي را با هدف دفاع از نظام و مردم در دستور كار قرار داده است، ‌ادامه داد: در همين زمينه جمهوري اسلامي ايران در توليد سامانه‌هاي ضد هوايي، ساخت هواپيما و سلاح‌هاي مختلف موفقيت‌هاي چشم‌گيري حاصل كرده است.

وي با يادآوري اينكه جمهوري اسلامي ايران روزي وارد كننده گلوله بود،‌ گفت: ايران نه تنها امروز در حوزه توليد تجهيرات نظامي به سطوح پيشرفته‌اي دست پيدا كرده بلكه امكان صادرات سلاح‌هاي سبك و سنگين از جمله خمپاره‌اندازهايي كه به جاي يك توپخانه عمل مي‌كند را در اختيار دارد.

پورمختار با تاكيد بر وجود مغزهاي متفكر ساخت تجهيزات دفاعي در ايران، گفت: توانمندي متخصصان در بخش‌هاي مختلف نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، حوزه نظامي و دفاعي كشور را به خودكفايي رسانده است.

عضو فراكسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس با تاكيد بر توانمندي متخصصان ايراني در مهندسي معكوس، تصريح كرد: در مواردي ممكن است جمهوري اسلامي ايران در استفاده از سامانه خاصي نياز به استفاده از تكنولوژي ساير كشورها داشته باشد بنابراين در مواقع ضرورت نيازها از خارج كشور تامين مي‌شود.

رئيس كميسيون اصل نودم قانون اساسي مجلس شوراي اسلامي، اين اقدام را داراي ثمرات مثبت خواند وگفت:‌ با توجه به توانمندي متخصصان ايراني در مهندسي معكوس، آنها مي‌توانند با بهره‌گيري از اين شيوه تجهيزات نظامي را بازبيني كرده و مشابه يا حتي مجهزتر از آن را در داخل بسازند.

سردار فرزاد اسماعيلي، فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا، از برگزاري رزمايشي بزرگ با بهره‌گيري از تمام تجهيزات دفاع موشكي در ايران طي يك ماه آينده خبر داده است. اين در شرايطي است كه در سال جاري بيشترين تعداد مانور‌هاي نظامي در ايران برگزار شده و اينك قرار است بزرگ‌ترين مانور موشكي ايران نيز در سال ۹۱ ثبت شود.

وي همچنين از پيشرفت ۳۰ درصدي ساخت پروژه باور ۳۷۳ و جايگزين شدن آن به جاي اس۳۰۰، خبر داد و گفت: اين سيستم بسيار پيشرفته‌تر از اس ۳۰۰ است و مراحل تهديد‌شناسي و ساخت قطعات گلوگاهي آن به اتمام رسيده است.

منبع: خانه ملتShare

برنامه‌هاي پيشبرد اقتصاد مقاومتي/مديريت پروژه‌هاي نيرو با فروش اموال مازاد

قائم مقام وزير نيرو با تشريح برنامه هاي اين وزارتخانه براي پيشبرد اقتصاد مقاومتي، گفت: تحريم هاي غرب هيچ گونه خللي در پروژه هاي صنعت آب و برق پديد نياورده است.

خبرگزاري فارس: برنامه‌هاي پيشبرد اقتصاد مقاومتي/مديريت پروژه‌هاي نيرو با فروش اموال مازاد
 
 

به گزارش خبرگزاري فارس ،علي ذبيحي با اشاره به رهنمودهاي مقام معظم رهبري در بحث اقتصاد مقاومتي و مقابله با تحريم ها، گفت: در حوزه آب و برق تلاش شده است كه تا جايي كه امكان دارد، طرح ها و برنامه ها و پروژه هاي اين وزارتخانه با توجه به امكانات داخل كشور برنامه ريزي شود و نيازهاي خود را از منابع داخلي تامين كنيم.

وي ادامه داد: وزارت نيرو تلاش مي كند از شركت هاي داخلي در برنامه توسعه و پيشرفت پروژه ها استفاده كند.

وي درخصوص استفاده از بحث "اقتصاد مقاومتي" در مقابله با تحريم ها در بخش فعاليت هاي وزارت نيرو، اظهار داشت: وزارت نيرو با پيشگيري از انجام يك سري هزينه هاي غيرضروري كه اولويت چنداني ندارند، توانسته است هزينه ها را كاهش دهد.

وي افزود: وزارت نيرو تمام تلاش خود را مي كند از امكانات و منابع مالي داخلي اين وزارتخانه مثل اموال مازاد و غيرضروري براي اجراي برنامه ها استفاده كند.

قائم مقام وزير نيرو با بيان اينكه وزارت نيرو بايد راهبرد اقتصاد مقاومتي را اجرايي و عملياتي كند، گفت: اين وزارتخانه توانسته است با فروش اموال مازاد، پروژه هاي در حال ساخت را مديريت كند تا بتوانيم از منابع داخلي و منابعي به جز منابع بودجه اي دولت براي پروژه هاي در حال ساخت تامين منابع كنيم.

ذبيحي در پاسخ به اين سئوال كه "تحريم ها به چه ميزان در فعاليت هاي وزارت نيرو موثر بوده است؟"، گفت: درصد قابل توجهي از نيازهاي صنعت آب و برق در داخل كشور تامين مي شود و امكان ساخت قطعه ها و تهيه ابزارآلاتي كه مورد نياز صنعت آب و برق است، در داخل پيش بيني شده است.

وي افزود: شركت هاي مختلف داخلي افزون بر اينكه محصولات مورد نياز صنعت را مي سازند، براي فروش كالاهاي توليدشده خود در رقابت با خارج از كشور نيز هستند.

قائم مقام وزير نيرو تصريح كرد: در صنعت آب و برق مشكل خاصي در رابطه با تحريم ها نداشته و نداريم و تاكنون هم گزارش خاصي كه منوط بر مشكل در رابطه با تحريم ها باشد، نداشته ايم.

وي ادامه داد: اغلب پروژه‌ها با روال هميشگي در حال پيشرفت است و تنها مشكل پروژه هاي ما تامين منابع مالي است كه در صورت حل اين مساله، مشكلي از بابت تحريم و اجناس خارجي نداريم.

منبع: خبرگزاري فارسShare
خاطره‌هاي بزرگان ايران زمين در حمايت از توليد ملي
اميركبير: ايران نبايد بازارخارجي‌ها باشد
امير كبير گفت: ايران نبايد بازار فروش كالاھاي خارجي باشد،‌ بلكه بايد اساس اقتصاد مملكت را بر تھيه اين كالاھا در داخل كشور مبتني نمود .
http://www.tolideiran.ir/sites/default/files/amir-kabir_0.jpg?1345788045

به گزارش پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، ميرزا تقي خان امير كبير صدر اعظم شھيد ايران در دوره قاجار، همانطور كه در ميان همه افراد جامعه ايراني با عنوان پدر مدرسه ايران شناخته شده است، در حوزه اقتصاد نيز بنيادهاي نظري و عملياتي نويني را وارد معادلات ذهني ايرانيان كرد.

پس پر بيراه نيست اگر امير كبير،‌ نخستين عصرآفرين اقتصادي ايران را در به واسطه از خودگذشتگي كه در راه آبادي ايران نشان داد و تلاش‌هاي صادقانه‌اي كه در حمايت از اقتصاد خود بسنده داخلي كرد، با عنوان « مرد ميهن» خطاب كنيم.

 مرد ميهن معتقد بود كه ايران نبايد بازار فروش كالاھاي خارجي باشد، بلكه بايد اساس اقتصادمملكت را بر تھيه اين كالاھا در داخل كشور مبتني نمود . اين كار احتياج به سرمايه و كارگر فني و مديريت اصولي داشت و اين ھر سه عامل در ايران آن روز تا حدي موجود بود.اما مانع اساسي چنين تحولي يعني جانشين ساختن تدريجي صنايع دستي متوسط با صنايع ماشيني، ضديت صريح استعمار خارجي بود كه اميركبير اين عامل عمده را نيز خلع سلاح كرد .

 

گشايش نخستين كارخانه‌هاي ايراني

ميرزا تقي خان به منظور بسط صنايع،‌ سرمايه كافي در اختيار اھل فن گذاشت و كارخانجات شكرريزي در ساري و ريسمان ريسي و چلواربافي در تھران و حرير بافي در كاشان و سماور سازي و كالسكه سازي در اصفھان و تھران تاسيس كرد .

وي با تشويق استادان در ايجاد مسنوجات و مصنوعات جديد و انجام اختراعات در اين زمينه ھا در اصفھان و كاشان اقدام به تاسيس كارخانه ھا ماھوت سازي و دادن دستورات لازم در اين خصوص به نماينده ايران در اتريش و صدور امريه اي مبني بر ايجاد نمايشگاھي از محصولات صنعتي ايران در تھران كرد كه ھمه اينھا علامت درك صحيح امير كبير از قوانين دروني اقتصاد سرمايه داري كه در جھت نابود ساختن صنايع يدي عمل ميكرد، است . او عده زيادي از خبرگان و استادكاران را براي آشنايي با فنون و صنايع جديد به مسكو و پطرزبورگ فرستاد. اينھا پس از بازگشت به ايران كاغذ گرخانه اصفھان.بلور سازي تھران و كارگاه ھاي چدن ريزي و نساجي را در ساري بوجود آوردند .

 

توسعه صنايع دستي

از سوي ديگر در پرتو حمايت و ھدايت امير رشته ھايي از صنايع دستي كه قابليت توسعه را داشتند چه از نظر كميت و چه از نظر كيفيت و مرغوبيت در راه تحولات اساسي افتادند.چنانكه شال ھاي كرماني معروف به شال اميري به چنان نفاستي از بافت و از لحاظ جنس رسيد كه از شال ھاي كشميري پيش افتاد و شال جوغان پشمين مازندران كه به دستور امير بجاي ماھوت خارجي به لباس سربازان اختصاص يافت توليد وسيع و با ارزشي پيدا نمود .Share

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499421
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499421
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X