ابزار وبمستر

ما مي توانيم - Archive: 1391-07-1
در جلسه‌كميسيون كشاورزي نمايندگان از خليليان خواستار شدند:

ارايه آمارهاي صحيح از ميزان توليد گندم در كشور

http://www.icana.ir/KM_media/image/2011/09/10789_orig.jpg

كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس امروز تشكيل جلسه داد كه وزير حهاد كشاورزي نيز براي پاسخ به سوالات تعدادي از نمايندگان در كميسيون حضور يافت.

 

غلامرضا نوري قزلجه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، افزود: در جلسه امروز كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس، وزير جهاد كشاورزي براي پاسخ به سوالات تعدادي از نمايندگان حضور يافت كه پشنگ نماينده خاش، ميرجاوه و نصرت آباد از پاسخ وزير در مورد مشكلات بخش كشاورزي حوزه انتخابيه اش قانع نشد.

نماينده مردم بستان آباد در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در جلسه امروز، دهقاني نماينده مردم چناران و طرقبه نيز سوالي در مورد وضعيت توليد محصولات كشاورزي مطرح كرد كه براي بررسي بيشتر به جلسات بعدي كميسيون با حضور وزير كشاورزي موكول شد.

عضو كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس در پايان يادآور شد: در پايان جلسه امروز كميسيون هم پاپي زاده نماينده مردم دزفول و سخنگوي كميسيون كشاورزي مجلس، سوالاتي در مورد ميزان توليد، صادرات و واردات گندم از وزير جهاد كشاورزي مطرح كرد كه از پاسخ خليليان قانع نشد.

منبع: خانه ملتShare

تلاش مفسدان براي قبضه تجارت پتروشيمي/ بزرگترين برند ايراني در خطر فروپاشي

شركت بازرگاني پتروشيمي pcc به عنوان بزرگترين و يكي از معدود برندهاي تجاري معتبر ايران در خارج از كشور به دليل تلاش يك شبكه فساد براي قبضه تجارت محصولات پتروشيمي در كشور، در معرض انحلال قرار گرفته است.

خبرگزاري فارس: تلاش مفسدان براي قبضه تجارت پتروشيمي/ بزرگترين برند ايراني در خطر فروپاشي

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، با وجود سوابق تخلفات گسترده از بعضي مديران شركت بازرگاني پتروشيمي در مراجع قضايي، برخي منابع مطلع از انتصاب «الف» نفر اصلي اين تيم كه سابقه قبلي محكوميت قضايي نيز دارد به عنوان مدير عامل يكي از شركتهاي مهم در امر بازرگاني فرآورده هاي پتروشيمي خبر مي دهند.

پيرو برخي هماهنگي‌هاي به عمل آمده و جلسات برگزار شده، مديرعامل شركت پتروشيمي خليج فارس طي يك نامه خطاب به معاون وزير نفت تقاضاي حذف و جايگزيني شركت بازرگاني پتروشيمي را نموده است كه به نظر مي‌رسد حذف شركت بازرگاني پتروشيمي بستر لازم براي تاسيس شركت جديدي با مديريت فرد مورد نظر را مهيا مي كند.

نكته عجيب در اين مكاتبه آن است كه هلدينگ خليج فارس خود به نمايندگي از دولت مالك 45 درصد سهام شركت بازرگاني پتروشيمي به نام PCC است كه در حال حاضر عملاً يكي از معدود برندهاي معتبر ايراني در بازار تجارت جهاني و قديمي ترين و فعال‌ترين شركت حوزه بازرگاني فرآورده هاي پتروشيميايي محسوب مي‌شود و تحولات اخير سرنوشت اين شركت بزرگ را در هاله‌اي از ابهام فرو برده است.

يكي از تخلفات گسترده اين تيم، سوء استفاده از تفاوت قيمت ارز مرجع و نرخ ارز در بازار بوده است كه علي‌رغم دستور صريح رستم قاسمي وزير نفت صورت گرفته و به شكل آشكاري از تفاوت زياد نرخ ارز مرجع و نرخ آزاد آن سوء استفاده شده است.

پيش از اين برخي منابع خبري از ورود برخي مراجع امنيتي و قضايي به اين موضوع خبر داده بودند.

خبرگزاري فارس در دي ماه سال گذشته در گزارشي نسبت به سوء استفاده فعالان تجارت محصولات پتروشيمي از تفاوت نرخ ارز مرجع و آزاد هشدار داده بود.

فارس بزودي از پشت پرده صرافي‌هاي مرتبط با اين شبكه در كشورهاي همسايه خبر خواهد داد.

منبع: خبرگزاري فارسShare

اگرچه محصولات ارگانيك مهمانان تازه وارد سبد مصرفي خانوارها هستند، اما مردم نسبت به خريد آنها اقبال نشان داده و البته تنوع محصولات نيز روز به روز در حال افزايش است.

به گزارش مهر، اين روزها با ورود محصولات ارگانيك به سبد مصرفي خانوارها، بسياري از توليدكنندگان نيز براي توليد اين چنين محصولاتي بيشتر تشويق شده‌اند و اگرچه تنها چند سالي است كه پاي اين محصولات به خانه‌هاي مردم باز شده است، اما توانسته اقبال خانوارها را به دنبال داشته باشد.

 

اكنون نيز، مردم نسبت به خريد محصولات ارگانيك كه بدون استفاده از كودها و سموم شيميايي تهيه و توليد مي‌شوند، اقبال نشان مي‌دهند و حداقل تلاش مي‌كنند كه اگر در شهر آلوده‌اي همچون تهران زندگي مي‌كنند، اما محصولات سالمي را بر سر سفره‌هاي خود ببرند.

 

موضوع حائز اهميت در اين زمينه البته قيمت اين محصولات است كه بايد با حمايت‌هايي كه متوليان توليد از اين محصولات به عمل مي‌آورند كاهش يابد و شرايطي فراهم شود كه محصولات با قيمت مناسب‌تري در سبد مصرفي خانوارها قرار گيرد. اين در شرايطي است كه اين روزها با توجه به افزايش قيمت مواد غذايي در بازار، هزينه‌كرد خانوارها به شدت كنترل شده صورت مي‌گيرد.

 

بر همين اساس، اگر قرار است كه دولت با سياست توليد محصولات سالم و به اصطلاح ارگانيك، بسياري از عوارض ناشي از استفاده سموم شيمايي و كودها را در ميوه و ساير محصولات به حداقل رساند، اما بايد بودجه مناسبي نيز تخصيص داده و توليد اين محصولات را ارزانتر از آنچه كه هم اكنون هست، كند.

 

يكي از فروشندگان محصولات ارگانيك در اين رابطه به خبرنگار مهر مي‌گويد: مشتريان اصلي اين محصولات را خانواده‎هايي تشكيل مي‌دهند كه از اوضاع مناسب مالي برخوردار هستند، اين در شرايطي است كه تفاوت قيمت اين محصولات در مقايسه با محصولات مشابه غيرارگانيك، در هر كيلوگرم گاه به 500 تومان هم مي‌رسد.

 

او مي‌افزايد: البته هنوز پاي محصولات ارگانيك به ميزان وسيعي به خانه‌هاي مردم باز نشده است، از سوي ديگر توليدات ارگانيك نيز طيف محدودي را در بر مي‌گيرد و هر نوع ميوه‌اي كه در بازار وجود دارد، الزاما ارگانيكش توليد نمي‌شود.

 

به گفته اين فروشنده، مردم گاه به صورت اتفاقي به غرفه خريد از محصولات ارگانيك مي‌آيند و به آن توجه مي‌كنند و در رابطه با آن سوال مي‌پرسند، بنابراين بايد اطلاع رساني كافي در اين رابطه صورت گيرد.

 

يكي از افرادي كه براي خريد اين محصولات وارد غرفه شده است، به خبرنگار مهر مي‌گويد: قيمت محصولات ارگانيك نسبت به ساير محصولات ديگر بالا است؛ ولي اگر به اين فكر كنيم كه همين پول را در آينده به عنوان هزينه پزشكي بايد بپردازيم، حتما استقبال بيشتري از محصولات ارگانيك خواهيم داشت.

 

او موضوع كيفيت ظاهري را نيز در بيشتر شدن استقبال مردم نسبت به خريد ميوه‌هاي ارگانيك موثر مي‌داند و مي‌گويد: برخي از ميوه‌هاي ارگانيك، كوچك هستند و نمي‌توان از آن استفاده به صورت مجلسي داشت؛ اما براي مصرف روزانه خانوارها مناسب است.

 

قيمت برخي از محصولات ارگانيك در بازار

 

هم اكنون قيمت هر كيلوگرم توت فرنگي ارگانيك 6 هزار تومان، طالبي 900 تومان، زردآلو 2400 تومان و سيب گلاب، 2000 تومان است.

 

همچنين قيمت هر كيلوگرم كلم 450 تومان، كلم قرمز 400 تومان، كاهو 1000 تومان، سيب زميني 500 تومان، باقلا 900 تومان، هلو 1800 تومان، انگور 2200 تومان، گوجه 2200 تومان، سيب 2500 تومان است.

 

قيمت انواع ميوه در بازار

 

هم اكنون قيمت هر كيلوگرم آلبالو 1950 تومان، آلو شابلون 1800 تومان، انگور قرمز 2200 تومان، انگور عسگري 1650 تومان، خربزه 900 تومان، خيار 890 تومان، طالبي 800 تومان، گلابي 1820 تومان، هلو هسته جدا 1850 تومان، موز 1350 تومان، هندوانه 480 تومان، گيلاس 3900 تومان است.

 

همچنين قيمت هر كيلوگرم هلو انجيري 1750 تومان، ليموترش 2600 تومان و شليل 1650 تومان است

منبع: رجانيوزShare

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499446
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499446
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X