ابزار وبمستر

ما مي توانيم - Archive: 1391-11-2

لباس ملي بايد چگونه باشد؟

http://salamatiran.com/Images/News/Smal_Pic/15-4-1389%5CIMAGE634140109035408750.jpg

شايد اين پرسش تاكنون براي بسياري پيش آمده باشد كه چرا طرح‌هايي كه با عنوان طراحي لباس ملي در چند سال اخير مطرح شده‌اند، اكثرا شكست‌خورده و با عدم استقبال مردم روبه‌رو شده‌اند؟ در پاسخ به اين سؤال بايد اين نكته را در نظر گرفت كه لباس رسمي با لباس ملي تفاوت دارد....


 در واقع بايد گفت كه لباس ملي با هر لباسي تفاوت دارد. براي طراحي لباس ملي نمي‌توان تنها روي يكي از مولفه‌هاي طراحي تمركز داشت و ساير موارد موثر را كنار گذاشت. لباس ملي پوشش خاصي است كه بايد پشتوانه سنت و تاريخ را همراه خود داشته باشد. علاوه بر آن، لباس ملي بايد بتواند سليقه‌ها و باورهاي مردم را نيز پوشش دهد و تامين كند و اگر اين اتفاق به درستي صورت نگيرد، اين پوشش از سوي جامعه پذيرفته نخواهد شد. اگر لباسي كه طراحي مي‌شود، تنها مولفه‌هاي زمان حال را مدنظر داشته باشد، حتي در عين زيبايي نمي‌تواند داراي پشتوانه ملي باشد. اين لباس (لباس ملي) در هر قومي بايد با مولفه‌هاي تاريخي گره خورده و صددرصد برگرفته از گذشته آن قوم باشد.

نمونه بارز اين لباس‌ها را مي‌توان در پوشش مردم مناطقي از كشور هند يا چين ديد كه هنوز از لباس‌هاي ملي خود استفاده مي‌كنند. اين لباس‌ها در اين كشورها، پشتوانه‌اي هزاران ساله دارند. مردم هم آن را پذيرفته‌اند و قصد ندارند محتوا و فرم آن را دچار تغيير كنند. به همين دليل است كه پوشش ملي آنها همچنان پابرجا مانده است.

ممكن است بتوان با استفاده از مولفه‌هاي سنتي و ملي، طرح‌هاي جديدي براي پوشش ارايه كرد كه به نوعي مطابق زيبايي‌شناسي‌هاي امروز باشد ولي اين پوشش نمي‌تواند لباس ملي تلقي شود. لباس ملي ما هم نمي‌تواند فارغ از اين قواعد باشد و بايد باور، سنت‌ها و عقايد ايرانيان را دربربگيرد. اما متاسفانه در حال حاضر وقتي در مورد لباس ملي صحبت مي‌شود فقط مواردي خاص در آن درنظر گرفته مي‌شود و طراحان لباس از بسياري از مولفه‌ها غافل مي‌مانند به همين دليل هم بيشتر آنها محكوم به شكست هستند.

لباس ملي درواقع يك طرح ملي است و بايد بسياري موارد را در چارچوب قانون در آن لحاظ كرد. به نتيجه رسيدن اين طرح نياز به يك مديريت جامع و كار فراوان دارد كه بدون حمايت‌هاي دولتي چه از لحاظ مادي و چه معنوي اين كار امكان‌پذير نخواهد بود.

بهيه خوشنويسان/ طراح لباس و مدرس دانشگاه علم و فرهنگ

منبع: www.salamatiran.comShare

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499456
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499456
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X