ابزار وبمستر

ما مي توانيم - Archive: 1391-11-3

ريسك سرمايه‌گذاري در فناوري‌هاي نو!

معمولاً منظور از اصطلاح شركت‌هاي نوپا (Start- ups)در ادبيات بازرگاني و كسب و كار متداول بين‌المللي شركت‌هايي هستند با ظرفيت رشد بالا كه عمدتاً در زمينه يك فناوري نو يا شيوه نو كسب و كار فعاليت مي‌كنند.

http://img.tebyan.net/big/1391/06/157432022516019616617014395652199812722596.jpg

فعاليت در زمينه فناوري‌هاي جديد در صورت موفقيت، بازدهي بالايي براي سرمايه‌گذاران خواهد داشت، اما به دليل نو بودن و ناشناخته بودن مشكلات و پيچيدگي‌هاي موضوع، مخاطرات آن نيز قابل توجه خواهد بود. به همين دليل سرمايه‌گذاران ريسك‌گريز معمولاً سرمايه خود را در اين قبيل زمينه‌ها به كار نمي‌گيرند. اين موضوع سبب مي‌شود تا تأمين مالي اين قبيل شركت‌ها در مقايسه با شركت‌هاي بالغ و داراي شهرت مناسب مشكل‌تر و پيچيده‌تر باشد. معمولاً بانك‌ها تمايلي ندارند در شركت‌هاي نوپا سرمايه‌گذاري كنند چرا كه از نظر آنها بازدهي احتمالي اين سرمايه‌گذاري (در صورت موفقيت) به ريسك بالاي آن نمي‌ارزد. با اين حال بازدهي بالاي اين شركت‌ها و همچنين فعاليت در زمينه فناوري‌هاي جديد سبب مي‌شود اين شركت‌ها هم براي سياستگذاران كشورها (كه از رشد فناوري‌هاي جديد در صنعت حمايت مي‌كنند) و هم براي بخشي از سرمايه‌گذاران ريسك‌پذير جذاب باشد.........

 


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

نهادينگي عقلانيت در مصرف كالاي ايراني و چندنكته

تا وقتي كه كالاي ايراني خدمت رسان را انتخاب نكنيم و صاحب سرمايه را به گردش مالي نرسانيم، فضايي براي بهبود كيفيت محصول ايراني ايجاد نمي شود. پس مصرف كننده هاي ايراني بايد اين عقلانيت را به خرج دهند چرا كه با اين ديدگاه از سوي ديگر يكايك مصرف كننده هاي ايراني خود يك توليد كننده اند.

دكتر عادل پيغامي اقتصاددان و استاد دانشگاه امام صادق (ع) در خصوص نقش خانواده در اقتصاد مقاومتي گفت: اقتصاد مقاومتي اقتصادي مقاوم است و تعريف تئوريك و آكادميك پيچيده اي ندارد. صفتي است كه ما به اقتصاد چسبانده ايم و از آن يكسري معاني را دنبال مي كنيم. اين نوع اقتصاد در برابر نوسانات و خطرات پيش رو مقاومت مي كند. وي ادامه داد: اين نوع اقتصاد براي رسيدن به پيشرفت و رشد، امكان پايداري و استقامت دارد. اقتصادي كه پويايي زيادي دارد و عملاً افراد متوجه آن نمي شوند و در واقع پيشگيري مي كند تا درمان.

 


به ادامه مطلب مراجعه فرمائيد...
Share
اكبريان در واكنش به ادعاي رييس جمهوردر خصوص دخالت برخي افراد در بازار ارز مطرح كرد:

ريشه مشكلات بازار ارز دولت است

http://www.icana.ir/KM_media/image/2011/02/557_orig.jpg

نايب رييس كميسيون صنايع و معادن مجلس درواكنش به سخنان رييس جمهور و اين ادعا كه اگر برخي افراد دخالت نمي كردند دولت بازار ارز را هم مديريت مي كرد گفت: مشكلات بازار ارز را خود دولت ايجاد كرد.

 

عزيز اكبريان درگفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، اظهار داشت: بانك مركزي درگراني ارز مقصر است و دولت نتوانست بازار ارز را به خوبي مديريت كند.

نماينده مردم كرج درمجلس شوراي اسلامي درواكنش به اين سخن احمدي نژاد كه روش فعلي بانك ها حلقه بسياري از گرفتاري هاي كنوني و شيوه مضري است افزود: ۳ سال است كه منتظر ارايه لايحه اصلاح سيستم بانكي درقالب طرح تحول از سوي دولت هستيم اما هنوز ارايه نشده است.

وي خطاب به رييس جمهور گفت: آقاي رييس جمهور مشكلات سيستم  بانكي را همه مي دانند ،شما چه راهكاري براي حل اين مشكلات داريد؟

اكبريان ادامه داد: دولت هرچه زودتر طرح تحول نظام بانكي را تهيه و به مجلس ارايه كند تا زمينه اي براي حل مشكلات سيستم بانكي باشد.

اين عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس تصريح كرد: انتظار ما از رييس جمهور اين بود كه درگفت و گوي زنده تلويزيوني با مردم به گونه اي صحبت مي كرد كه مردم دلگرم شوند وپس از شيريني برگزاري اجلاس اين مطالب تفرقه انگيز را مطرح نمي كردند.

نماينده مردم كرج درمجلس گفت: بسياري ازمطالب رييس جمهور درگفت و گوي زنده تلويزيوني اش واقعيت نداشت وبيشتر طرح مسايل حاشيه اي بود.

وي با تاكيد براين كه بهتر بود رييس جمهور گزارشي از نتايج و مذاكرات اجلاس اخير مي داد اظهار داشت: شيوه آقاي احمدي نژاد اين گونه است وهميشه به مسايل حاشيه اي مي پردازدومشكلات را به گردن ديگران مي اندازد.

اكبريان گفت: رييس جمهور درسخنانش اعلام كرد كه به بخش توليد كمك فراواني كرده است اما  درعمل اين گونه نشد و من كه ۵ سال است دركميسيون صنايع و معادن مجلس عضو هستم كمكي از سوي دولت به توليدكنندگان و دامداران و كشاورزان نديدم.

اين عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس درادامه افزود: با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر اين كه مسوولين اختلافات را بيان نكنند وطعنه نزنند سخنان رييس جمهور برازنده نبود وبهتر بود كه اين حرفها زده نشود.

منبع: خانه ملتShare

اصول توسعه از ديدگان امام خميني

قبل از ورود به اين مبحث يادآوري چند نكته علاوه بر آنچه درباره يكپارچگي نظريات امام و لزوم منظور داشتن آن به عنوان كليتي غير قابل تجزيه و انفكاك در پايان بخش قبل ذكر شد - ضروري است.

اول - امام خميني كلمه توسعه را در پيامها و بيانات خود بكار نبرده اند، اگر هم باشد بسيار نادر است. آن حضرت بيشتر از عباراتي نظير "بازسازي"، "نوسازي"، " تعمير"، "بناكردن"، "ساختن"، "آباد كردن" استفاده كرده اند.

دوم - در نظر امام بازسازي و آباد كردن كشور بدون احياء فرهنگ اصيل اسلامي، زدودن آثار طاغوت از جامعه و ترقي در ساير زمينه ها مانند عدالت اجتماعي، آموزش و پرورش، خودسازي، تقوا و. . . ميسر نيست. همانطور كه اشاره شد توسعه از نظر معظم له امري فراگير و همه جانبه است و تمامي عرصه هاي حيات آدمي را در بر مي گيرد كه اين معني خيلي وسيعتر و عميق تر از مفهوم توسعه در ادبيات كارشناسان فن است. آنان عليرغم اينكه در دهه هاي اخير توسعه را علاوه بر مفهوم اقتصادي شامل ساير عرصه ها مانند سياست، آموزش، و غيره مي دانند، لاكن هرگز هيچكدام به خودسازي و ارتباط با خداوند متعال و لحاظ كردن توسعه به عنوان يك تكليف شرعي نمي پردازند. در آراء حضرت امام تمامي اين مفاهيم منظور شده است.

بنابراين در آراء ايشان امر توسعه داراي مقدماتي لازم و منظور داشتن شرايط و اقداماتي همگام و توام با مديريت توسعه ضروري و اجتناب ناپذير است.

 


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

بسم الله الرحمن الرحيم

اهميت توليد اقتصادي در سيره اميرمؤمنان(عليه السلام)

http://saqeb.ir/wp-content/uploads/2011/10/ali-saqeb.jpg

حضرت علي(ع) در سيره و گفتار خود به توليد اقتصادي توجه داشته و خود به عنوان يكي از موفق ترين مديران اقتصادي توانستند با كارآفريني و بهره گيري از فرصت ها و مهارت ها، ثروت بسياري را براي اهداف مختلف از جمله وقف به نيازمندان و خدمت به جامعه مسلمانان مورد استفاده قرار دهند.اين مقاله ديدگاه هاي حضرت را درباره توليد مطرح مي كند .

مقدمه:
موضوع اقتصاد از جمله مهم ترين مباحث هر جامعه اي است كه بر پايه توليد، توزيع و مصرف بنا مي شود.البته توليد ، مهم تر از مصرف و توزيع است. چرا كه در توليد به چگونگي توليد كالا و خدمات پرداخته مي شود و البته براي توليد كالا نياز به مواد اوليه، نيروي كار، سرمايه فيزيكي، زمين و مديريت است.
بازار سرمايه، بازار كار، بازار مواد اوليه، بازار زمين و بازار كالاهاي واسطه اي هر يك به گونه اي در توليد كالا مؤثر است. تعادل در هر يك از بازارها به تعادل در بازار توليد كالا منجر شده و نوسانات هر يك ، باعث ايجاد نوسانات در توليد كالا مي شود.دولت نيز در قالب نظارت و كنترل، سياست گذاري و يا تصدي گريِ برخي فعاليت هاي اقتصادي بر رفتارهاي اقتصادي تأثيرگذار خواهد بود.هر يك از مكاتب اقتصادي نيز اثرات خود را برروي اقتصاد، توليد كالا و خدمات برجاي مي گذارند.دولت نئو كلاسيك علاوه بر توليد كالاهاي داراي انحصار طبيعي، كالاهاي داراي آثار خارجي را نيز به عهده دارد و در واقع دولت مكمل بازار است و هر جا كه بازار ناتوان باشد، دولت وارد عمل مي شود.
در مكتب كينز ، دولت، سياست گذاري مبتني بر تقاضا را انجام مي دهد ، ضمن اينكه بازار كالا ، خدمات و بازار پول را در دست دارد. گاهي فقط از سياست مالي حمايت مي شود و گاه سياست پولي نيز مورد تأكيد است.
از ديگر مكاتب اقتصادي، اقتصاد طرفدار عرضه است كه به مسائل بخش عرضه و توليد توجه دارد و براي بهبود وضعيت توليد و اشتغال درصدد كاهش هزينه توليد است.

 


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499536
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499536
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X