ابزار وبمستر

ما مي توانيم - گزارش تصويري توليد ملي

معدن زغال سنگ طبس

كارگران معدن زغال سنگ طبس در عمق 300 متري زمين و در دو شيفت كاري 6 ساعته در روز كار مي كنند ،اين كارگران با قرارداد پيمانكاري، ماهيانه 400 هزار تومان كه حداقل حقوق تامين اجتماعي است، را دريافت مي كنند. كار كردن در معادن زغال سنگ به دليل خطر ريزش معدن و وجود انواع گازها كشنده و گرد زغال و خاك معلق در فضاي معدن خطرات بسيار زيادي را براي سلامتي كارگران در پي دارد.

 

 

 

 

 

منبع: رجانيوزShare
هنر كاشي‌كاري عامل غنابخشي به معماري ايراني
كاشي‌سازي و كاشي‌كاري ايراني؛ صنعتي با قدمت تاريخ+عكس

http://www.tolideiran.ir/sites/default/files/kashi02_2.jpg?1346662914

موطن اصلي صنعت كاشي‌سازي و كاشي‌كاري، سرزمين ايران است؛ اين صنعت در غنا بخشي به معماري ايراني و به‌ويژه در عمارت‌هاي مذهبي كاربرد چشمگيري داشته است.

طبق مدارك تاريخى و باستان‌شناسى حكايت از اين دارد كه در اواخر هزارهٔ دوم ق.م هنرمندان ايراني، از خشت و آجرهاى لعابدار استفاده مى‌كردند و به ساخت آن آشنا بودند.

در كاوش‌هاى چغازنبيل در شوش و نيز ساير نقاط باستانى خشت‌هاى لعابدار يافت شده است؛ در تزئيناتى كه از دوره هخامنشى برجاى مانده است، كاربرد آجرهاى لعابدار رنگين در بدنه ساختمان‌هاى شوش و تخت‌جمشيد ديده مى‌شود؛ ساسانيان نيز ساخت كاشى‌هاى زمان هخامنشيان را با همان شيوه و با لعاب ضخيم‌تر ادامه دادند. هنر موزائيك نيز در اين دوران متداول شد.

ادامه مطلب را ببينيد...Share

كارگاه‌هاي سنتي تنورسازي

كارگاه‌هاي سنتي تنورسازي فارغ از دنياي مدرن امروزي همچنان به كار خود ادامه مي‌دهند ، تنور‌هاي سفالي بيشتر مورد استفاده هتل‌ها، رستوران‌ها و برخي كشاورزان در روستا‌ها براي پخت نان قرار مي‌گرفت اما امروز با رشد نانوايي هاي به اصطلاح آزاد پز سفارش خريد تنور هم بيشتر شده است.

 

 

 

 

 

 

منبع: رجانيوزShare
طوفان؛‌ سينه سپر شده حفاظت از ايران اسلامي
آشنايي با بالگرد بهينه‌سازي شده ايراني / گزارشي از بالگردهاي مشهور جهان

http://www.tolideiran.ir/sites/default/files/toofan01_0.jpg?1340774485

توليد ايراني: بالگرد ايراني طوفان در وزارت دفاع توليد و بهينه سازي شده و در آينده نزديك به توليد انبوه مي‌رسد، گزارش كامل تشريحي و تصويري از اين بالگرد و بالگردهاي مشهور جهان را بخوانيد:

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني،‌ بومي‌سازي دانش و فن آوري ساخت و توليد بالگرد تك و تهاجمي، توليد انواع قطعات و مجموعه‌ها شامل انواع پانل‌هاي ساندويچي، شيشه‌هاي هوايي، فورج آلياژهاي فولادي و آلومينيومي ريخته‌گري‌هاي دقيق تحت فشار و ماسه‌اي، جوشكاري، فرم‌دهي قطعات به روشهاي سرد و گرم، مخازن سوخت مقاوم به ضربه، سامانه‌هاي گردانده، هيدرومكانيك، كنترل پرواز، سوخت رساني، متعلقات موتور، سامانه هاي نمايشگر چند منظوره (MFD) و نمايشگر تصويري ميدان نبرد (HUD) و مخابرات نوين، از دستاوردهاي اين پروژة مهم بشمار مي رود.


ادامه مطلب را ببينيد.....Share
گزارش تصويري از فرآيند توليد گلاب ايراني

توليد ايراني: ايرانيان نخستين اقوامي بودند كه از «گل سرخ»، عطرمايه (اسانس) و گلاب را به روش تقطير به دست آوردند و سپس اين فن را به ساير نقاط دنيا انتقال دادند.

http://tolideiran.ir/sites/default/files/golab02_0.jpg?1345546931

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني توليد ايراني، گلاب با آيين‌هاي مذهبي هم‌خواني ديرينه‌اي دارد؛ به‌طور نمونه حدود يك قرن است كه گلاب قمصر بر سر و روي دسته‌هاي سينه زني ايام سوگواري اباعبدالله الحسين (ع) پاشيده مي‌شود؛ همچنين هر ساله كعبه را پس از پرده‌برداري با گلاب ايران شست‌وشو مي‌دهند.

گلاب از تقطير گل محمدي به دست مي‌آيد كه از نظر عطر در ميان ساير گل‌ها ممتاز است و خواص درماني فراواني دارد؛ گل محمدي از خانواده ي گل سرخ با گل‌برگ‌هايي به رنگ صورتي است؛ اين گل‌ها در خردادماه ظاهر مي‌شوند و در همين ماه است كه موسم گلاب‌گيري آغاز مي‌شود؛ گل محمدي رايحه خوشي دارد و گلاب نيز همين رايحه خوش را در خود تثبيت مي‌كند.

ادامه مطلب را ببينيد.....Share

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499448
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499448
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X