ابزار وبمستر

ما مي توانيم - آسيب شناسي توليدات ملي

نهادينگي عقلانيت در مصرف كالاي ايراني و چندنكته

تا وقتي كه كالاي ايراني خدمت رسان را انتخاب نكنيم و صاحب سرمايه را به گردش مالي نرسانيم، فضايي براي بهبود كيفيت محصول ايراني ايجاد نمي شود. پس مصرف كننده هاي ايراني بايد اين عقلانيت را به خرج دهند چرا كه با اين ديدگاه از سوي ديگر يكايك مصرف كننده هاي ايراني خود يك توليد كننده اند.

دكتر عادل پيغامي اقتصاددان و استاد دانشگاه امام صادق (ع) در خصوص نقش خانواده در اقتصاد مقاومتي گفت: اقتصاد مقاومتي اقتصادي مقاوم است و تعريف تئوريك و آكادميك پيچيده اي ندارد. صفتي است كه ما به اقتصاد چسبانده ايم و از آن يكسري معاني را دنبال مي كنيم. اين نوع اقتصاد در برابر نوسانات و خطرات پيش رو مقاومت مي كند. وي ادامه داد: اين نوع اقتصاد براي رسيدن به پيشرفت و رشد، امكان پايداري و استقامت دارد. اقتصادي كه پويايي زيادي دارد و عملاً افراد متوجه آن نمي شوند و در واقع پيشگيري مي كند تا درمان.

 


به ادامه مطلب مراجعه فرمائيد...




Share
اكبريان در واكنش به ادعاي رييس جمهوردر خصوص دخالت برخي افراد در بازار ارز مطرح كرد:

ريشه مشكلات بازار ارز دولت است

http://www.icana.ir/KM_media/image/2011/02/557_orig.jpg

نايب رييس كميسيون صنايع و معادن مجلس درواكنش به سخنان رييس جمهور و اين ادعا كه اگر برخي افراد دخالت نمي كردند دولت بازار ارز را هم مديريت مي كرد گفت: مشكلات بازار ارز را خود دولت ايجاد كرد.

 

عزيز اكبريان درگفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، اظهار داشت: بانك مركزي درگراني ارز مقصر است و دولت نتوانست بازار ارز را به خوبي مديريت كند.

نماينده مردم كرج درمجلس شوراي اسلامي درواكنش به اين سخن احمدي نژاد كه روش فعلي بانك ها حلقه بسياري از گرفتاري هاي كنوني و شيوه مضري است افزود: ۳ سال است كه منتظر ارايه لايحه اصلاح سيستم بانكي درقالب طرح تحول از سوي دولت هستيم اما هنوز ارايه نشده است.

وي خطاب به رييس جمهور گفت: آقاي رييس جمهور مشكلات سيستم  بانكي را همه مي دانند ،شما چه راهكاري براي حل اين مشكلات داريد؟

اكبريان ادامه داد: دولت هرچه زودتر طرح تحول نظام بانكي را تهيه و به مجلس ارايه كند تا زمينه اي براي حل مشكلات سيستم بانكي باشد.

اين عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس تصريح كرد: انتظار ما از رييس جمهور اين بود كه درگفت و گوي زنده تلويزيوني با مردم به گونه اي صحبت مي كرد كه مردم دلگرم شوند وپس از شيريني برگزاري اجلاس اين مطالب تفرقه انگيز را مطرح نمي كردند.

نماينده مردم كرج درمجلس گفت: بسياري ازمطالب رييس جمهور درگفت و گوي زنده تلويزيوني اش واقعيت نداشت وبيشتر طرح مسايل حاشيه اي بود.

وي با تاكيد براين كه بهتر بود رييس جمهور گزارشي از نتايج و مذاكرات اجلاس اخير مي داد اظهار داشت: شيوه آقاي احمدي نژاد اين گونه است وهميشه به مسايل حاشيه اي مي پردازدومشكلات را به گردن ديگران مي اندازد.

اكبريان گفت: رييس جمهور درسخنانش اعلام كرد كه به بخش توليد كمك فراواني كرده است اما  درعمل اين گونه نشد و من كه ۵ سال است دركميسيون صنايع و معادن مجلس عضو هستم كمكي از سوي دولت به توليدكنندگان و دامداران و كشاورزان نديدم.

اين عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس درادامه افزود: با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر اين كه مسوولين اختلافات را بيان نكنند وطعنه نزنند سخنان رييس جمهور برازنده نبود وبهتر بود كه اين حرفها زده نشود.

منبع: خانه ملت



Share

چرا سرمايه گذاري در توليد كم است؟

http://img.tebyan.net/big/1391/06/95175673422166102210322868200171713327.jpg

توليد امري است كه سرمايه گذاري در آن از آنجا كه بازدهي هايش در آينده ايجاد مي شود، نگاه بلند مدت لازم دارد. لذا تحقق شعار رونق توليد داخلي و هم چنين تحقق بسته ي سياستي اقتصاد مقاومتي كه هدف اصلي اش ارتقاء ظرفيت هاي توليدي داخلي مي باشد از طريق بهبود بلند مدت محقق خواهند شد.

براي اين كه بلند مدت اقتصاد ايران بهبود يابد بايد سياست هايي در دستور كار قرار گيرد كه نتيجه اش اعتماد به محيط كسب و كار و افزايش بازدهي توليد باشد. سرمايه گذاري همان طور كه از نامش پيداست، هزينه اي است كه به اميد بازدهي هاي پي در پي  فراوان صورت مي گيرد و اگر اين بازدهي ها به هر دليلي محقق نشود و انتظار به محقق شدن آن ها نباشد، سرمايه گذاري در آن حوزه ناامن و نامطمئن كاهش پيدا خواهد كرد. هم اكنون مسير و چشم اندازي كه براي توليد در اقتصاد ايران حاكم است، چشم انداز چندان مطلوبي نيست و به همين دليل است كه مدت ها است بحث تقاضا براي سرمايه گذاري جديد در امر توليد به فراموشي سپرده شده است و هر چه از توليد در اين چند سال صحبت به ميان آمده است، صحبت از حفظ توليد گذشته بوده است. اين نكته ي بسيار مهمي بود كه متاسفانه اقتصاد ايران به سادگي از آن گذشت و آن اين بود كه چه شد سرمايه گذاري جديد در امر توليد رو به زوال گذاشت ؟

سرمايه گذاري همان طور كه از نامش پيداست، هزينه اي است كه به اميد بازدهي هاي پي در پي  فراوان صورت مي گيرد


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...




Share

توصيه‌اي براي وضع فعلي اقتصاد

كوتاه مدت در گرو بلند مدت است... جمله اي طلايي كه اگر بدان به درستي توجه شود مي توان بسيار از مشكلات فعلي اقتصاد ايران را حل كرد اين است

http://img.tebyan.net/big/1391/06/143156131236771515663180591461253235207.jpg

كوتاه مدت در گرو بلند مدت است... جمله اي طلايي كه اگر بدان به درستي توجه شود مي توان بسيار از مشكلات فعلي اقتصاد ايران را حل كرد؛ اين بدين معنا است كه آنچه كوتاه مدت مي باشد به علت چشم اندازي است كه از بلند مدت گرفته است. بنابراين بسياري از سياست هاي اقتصادي كه ريشه در نگاه كوتاه مدت دارند از همان ابتدا غلط مي باشند و البته اگر علاوه بر سياست كوتاه مدت سياست بلند مدت نيز انجام شده و سياست كوتاه مدت ضربه اي به بلند مدت نزند، مي توان اميدي به سياست كوتاه مدت بست البته آن هم به آن علت كه سياستي بلند مدت در راستاي آن انجام شده است...........

 


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...




Share

اصلاح الگوي مصرف پيش نياز توسعه پايدار

http://fa.shada.ir/portal/Picture/ShowPicture.aspx?Width=150&Height=150&ID=c9dfe4ba-c73b-4988-ab7b-15f0fc864f83

زندگي امروزي كه متأثر از ارزش‌هاي مادي‌گرايانه بوده سبب حاكم شدن عقلانيت ابزاري و فرهنگ مصرف‌گرايي در بطن جوامع مختلف شده است. چرخه توليد،‌ توزيع، ‌مصرف و مديريت اين مجموعه مبتني بر نگرش‌هاي مدرنيته و مادي‌گرايانه است كه زندگي انسان را در ده‌ها گرداب و بحران فرو برده و صدمه‌ها و لطمه‌هاي هولناكي را متوجه ابعاد اجتماعي، فرهنگي، معنوي و زيست محيطي جامعه كرده است. دانش مديريت موجود و بينش اداره امور به شيوه كنوني در بهترين حالت تنها مي‌تواند بقاي آدمي را تضمين كند و به فهم چرايي آدمي و رسالت غايي آن كاري ندارد و قابليت ارتقاي ابعاد معنوي را نخواهد داشت و در اين زمينه سكوت مي‌كند. در چنين جهاني همه چيز آدمي در رقابتي فرساينده و مخرب و بي‌فايده قرار مي‌گيرد. بازاريابي، بازارسازي و بمباران گسترده تبليغاتي، جو و فضاي امروزين ما را به گونه‌اي رقم زده كه بيشتر وقت خود را به خريد و مصرف كالاها و خدماتي صرف كنيم كه گاهي بي‌فايده است و حتي در صورت فايده‌مندي در آن افراط وجود دارد. جهان كنوني به بازارچه‌هاي مالامال از كالاها و خدمات مصرفي تبديل شده كه اين مصرف‌گرايي شديد سبب بروز چالش‌ها و تهديدهاي اجتماعي و زيست‌محيطي جبران‌ناپذيري شده است.........

 


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...




Share

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 500014
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 500014
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X