ابزار وبمستر

ما مي توانيم - مقاسيه توليدات ملي با توليدات خارجي

http://up.behtarin.com/uploads/7e0b1410ee1.jpg

چند وقت پيش جايي خوانده بودم كه در يك نظرسنجي، اكثريت مردم ژاپن به محصولات ساخته شده توسط كشور خودشان بسيار بيشتر از محصولات خارجي تمايل و اعتماد دارند. تقريباً برعكس كشور ما !!. مي‌گويند در كشور ژاپن ، شخصي كه به فروشگاه براي خريد مي‌رود اگر كالاي خارجي‌اي را انتخاب كند در حالي كه كالاي مشابه ژاپني آن هم موجود باشد، ديگران به او به شكل بدي نگاه مي‌كنند!!. انگار كه جنايتي مرتكب شده است!!. بر اساس همين فرهنگ است كه گفته مي‌شود ، سالهاست مردم ژاپن برنج كم كيفيت و ريز محصول كشور خودشان را به برنجهاي مرغوبتر خارجي ترجيح مي‌دهند. تا اينگونه از كشاورزي و صنعت داخلي‌شان حمايت كنند.
يكي از سوأل‌شوندگانِ در اين نظرسنجي گفته بود ، مثلاً وقتي براي خريد وسايل بهداشتي به فروشگاه مي‌روم، اگر ببينم 2 كالاي همسان و با كيفيت يكسان ولي، يكي ساخت ژاپن و ديگري ساخت كشور خارجي وجود دارد، حتي اگر كالاي ژاپني كمي هم گرانتر باشد، باز هم آن را به كالاي خارجي ترجيح مي‌دهم. برعكس خيلي از ما ايرانيها كه اعتمادمان به كالاهاي خارجي بيشتر از كالاهاي داخلي است. البته هدف من از مثال زدن مردم و كشور ژاپن ، مانند بعضي آقايان كه در سالهاي گذشته بعد از سفر به اين كشور، ژاپن را الگوي توسعه و پيشرفت ما معرفي كردن، نيست.Share

توليد محصولات ايراني با مارك‌هاي خارجي

توليد محصولات ايراني با مارك‌هاي خارجيامروزه كار پوشاك با گذشته تفاوت زيادي كرده است و بيشتر از كيفيت يك جنس، رنگ و طرح جديد آن مطرح است و جوان‌ها به ويژه در لباس‌هاي اسپرت به اين موضوع اهميت زيادي مي‌دهند. پارچه‌هاي ايراني نسبت به انواع ترك، از تنوع كمتري برخوردارند، به همين دليل پارچه‌هاي خارجي قيمت بيشتري را نسبت به توليدات داخلي دارند. در اين زمينه گفت‌وگوئي را با اصغر حاج حسيني، يكي از توليدكنندگان با سابقه پوشاك انجام داده‌ايم:
● آيا مواد اوليه خارجي كيفيت بهتري نسبت به مواد اوليه ايراني دارند؟
▪ همه آنها كيفيت خوبي ندارند. پارچه‌هاي ايراني از مشابه پاكستاني و هندي بهتر است ولي اجناس ترك به دليل تنوع رنگ و طرح ۳۰ تا ۴۰ درصد از پارچه‌هاي ديگر قيمت بيشتري دارند.
● آيا پارچه‌هاي خارجي با توجه به گران بودن، با صرفه هستند؟
▪ به دليل رنگ‌هاي متنوع و طرح‌هاي جديد و مد روز جوان‌ها علاقه بيشتري نسبت به خريد، نشان مي‌دهند. در گذشته بيشتر به كيفيت پوشاك اهميت مي‌دادند، اما امروزه طرح‌هاي جديد، طرفدار بيشتري دارند.
● محصولات توليدي خودتان را از چه طريقي به بازار انتقال مي‌دهيد؟
▪ ما بيشتر با تك‌ فروشي‌ها در تهران و شهرستان‌ها كار مي‌كنيم. و دو بنكدار با ۵ درصد تخفيف ويژه پخش، از ما خريداري مي‌كنند. و در واقع مصرف‌كننده با ۵ درصد بيشتر از قيمت واقعي از ما خريد مي‌كنند. و بر اساس سابقه زياد در اين زمينه از شهرهاي دور مانند زابل نيز خريداراني داريم.
● براي صادرات چه اقداماتي انجام داده‌ايد؟
▪ ما دو مرتبه به دوبي صادرات داشتيم كه به دليل وجود اسكناس چيني متأسفانه يا جنس‌ها مرجوع شدند و يا هنوز خريداران به ما بدهكار مانده‌اند.
● چه مشكلاتي براي كار با بنكدار وجود دارد كه شما ترجيح مي‌دهيد تا به‌طور مستقيم با مصرف‌كننده در ارتباط باشيد؟
▪ اجناسي كه بنكدار از ما تهيه مي‌كند با مبلغ بيشتري به فروش مي‌رساند. اما با فروش مستقيم اجناس، ارزان‌تر به‌دست مصرف‌كننده مي‌رسد. دليل ديگر اين‌كه، خريداران جهت خريد بيشتري كه از بنكدار مي‌كنند، چك‌ها را با زمان بيشتري پرداخت مي‌كنند و اين موضوع سبب ايجاد مشكل بين ما و بنكدار مي‌شود به همين علت كار با مصرف‌كننده بهتر است.
● تأثير قوانين بيمه، ماليات و بهره بانكي را بر توليد چگونه مي‌بينيد؟
▪ يكي از مشكلاتي كه اغلب همكاران ما با آن روبه‌رو هستند، عدم اطلاع از سلسله مراتب اداري است و بيمه از اين مسئله استفاده زيادي مي‌كند. به‌طور مثال به دليل عدم گزارش به موقع در مورد ترك محل كار يك كارگر، متحمل جريمه‌هاي سنگين مي‌شوند. كه اين موضوع تا به حال سبب تعطيلي تعدادي از كارگاه‌ها شده است. و براي استفاده از وام متأسفانه در بانك‌ها روابط، تأثير زيادي دارد و اگر بانك وامي با بهره كم در اختيار توليد كنندگان قرار بدهد، خيلي در پيشبرد كار كمك مي‌كند.
● كمبود نقدينگي را از چه منابعي تهيه مي‌كنيد؟
▪ به دليل ضعيف شدن اين صنف، توليد كنندگان كه سرمايه بيشتري دارند و يا از بانك‌ها وام مي‌گيرند، شرايط بهتري دارند. اما در صورت استفاده از پول بهره‌دار حتماً با مشكلات زيادي روبه‌رو مي‌شوند.
● نقش تشكل‌ها و اتحاديه‌ها در صنف شما به چه شكلي است؟
▪ تا آن‌جائي كه قانون به آنها اختيار داده است براي حل مشكلات اقدام مي‌كنند.
● آيا در توليد محصولاتتان از برنده‌هاي خارجي استفاده مي‌كنيد؟
▪ محصولات ما با مارك‌هاي شركت توليد مي‌شوند. مگر به‌صورت موردي و به درخواست مشتري از مارك‌هاي خارجي استفاده مي‌كنيم.
● و سخن آخر؟
▪ از مسئولان درخواست مي‌كنم تا قانون چك را به‌صورت اوليه بازگردانند، زيرا ترس از قانون باعث اجراي آن مي‌شود.Share

در فكر تهيه جهيزيه هستيد؟ يا قصد داريد لوازم برقي آشپزخانه‌تان را تعويض كنيد؟ شايد هم از آن دسته افراد باشيد كه به قول معروف پولشان زيادي كرده و هر از چند گاهي لوازم برقي كوچك و بزرگ آشپزخانه‌شان را با تغيير رنگ‌ پرده و روميزي و ... عوض مي‌كنند.


 

فرقي نمي‌كند، جزو هر كدام از گروه‌هايي كه باشيد اگر قصد خريد لوازم برقي آشپزخانه را داريد و اگر تكيه شما بر خريد لوازم خانگي خارجي ولو چيني است، بايد با عرض معذرت بگويم خيلي بي‌انصاف هستيد؛ چرا كه لوازم خانگي توليدي ايران اگرچه در پاره‌اي موارد از كيفيت پايين‌تري نسبت به برندهاي سرشناس بازار برخوردارند، اما قيمت ارزان و تنوع بالاي مدل، طرح و ... اين نقيصه را جبران كرده است. ضمن اين كه توليدكنندگان ايراني با استفاده از تكنولوژي‌هاي روز دنيا محصولاتي به مراتب باكيفيت‌تر از برخي محصولات بي‌كيفيت چيني توليد مي‌كنند.همان طور كه ملاحظه مي‌كنيد در جدول قيمتي كه در اين صفحه چاپ شده است، مي‌توانيد شاهد مقايسه محصولات يك برند ايراني و يك برند خارجي باشيد و تنوع محصولات، اختلاف قيمت و ... را بين محصولات اين دو گروه مشاهده كنيد. در اين ميان بهتر است نگاه منفي خود را به محصولات ايراني تغيير داده و با انصاف بيشتري در مورد توليدات كشور اظهار عقيده كنيم.

 

منبع:

 

http://www.donya-e-eqtesad.com
Share

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499431
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499431
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X