ابزار وبمستر

ما مي توانيم - صادرات
انتقادات مجلسي ها درباره عدم توسعه صادرات زعفران؛

زعفران ايران به‌نام‌ديگران

http://www.icana.ir/KM_media/image/2011/04/4276_orig.jpg

‌مفاهيم و بسترهاي اقتصاد مقاومتي ابتدا بايد شناخته شود به اين معني كه بايد درك صحيح از اقتصاد ملي و همچنين فضاي اقتصاد جهاني و به دنبال آن شدت فشاري كه استكبار نسبت به ايران وارد مي كند، داشته باشيم و اين در حالي كه در سال‌هاي اخير بيش‌ترين فشاري كه از جانب نظام سلطه به كشور واردمي‌شود روي مسئله نفت است و از اين رو با سرمايه گذاري با كالاهاي غير نفتي همچون زعفران مي توانيم از اين بن بست خارج شويم.

 

به گزارش  خبرنگار حوزه انتخابيه خبرگزاري خانه ملت ،‌در سال جاري با نام  حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني انتخاب شده است چرا كه به اوج رسيدن فشارهاي ناشي از تحريم ها ،اقتصاد كشور را در شرايط خاص قرار داده و در اين شرايط استفاده از اقتصاد مقاومتي راهگشا است.

 


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

شكوفايي صادرات غير نفتي، با اقتصاد مقاومتي

اقتصاد مقاومتي، بهترين الگو اقتصادي براي كاهش وابستگي كشور به درآمدهاي نفتي است.

http://www.yjc.ir/files/fa/news/1391/6/23/328761_442.jpg

سيد محمود اسلامي كارشناس اقتصادي در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران گفت: برون رفت از مشكلاتي كه زير سايه سنگين درآمدهاي نفتي پوشيده شده است و روز به روز گسترده مي‌شود تنها با تمركز به حول محور توليد كالاهاي با كيفيت داخلي كه يكي از الزامات مدل اقتصاد مقاومتي است بدست مي‌آيد.
وي ادامه داد: برخي كارشناسان اقتصادي، اقتصاد مقاومتي را تحليل ناصيح نموده و به معناي رياضت اقتصادي تفسير نموده‌اند. اما معناي درست اقتصاد مقاومتي، يعني افزايش ظرفيت توليد ملي، بهبودهاي كسب و كار از طريق مديريت سرمايه‌هاي انساني بوده است نبايد از اين نكته غافل شد كه تنها با توليد كالاهاي با كيفيت شكوفايي اقتصادي صورت نمي‌گيرد تحقق شكوفايي اقتصادي زماني صورت مي‌گيرد كه بايد با كيفيت، مديريت صحيح مصرف و تعادل و پرهيز از اسراف و تبذير را در دستوركار خود قرار دهيم.
اسلامي در پايان گفت: حمايت از توليد كنندگان داخلي، ترويج مصرف كالاي ايراني در بازار مصرف و همچنين حمايت از صادرات غير نفتي يكي از مولفه‌هاي كاهش وابستگي اقتصاد به نفت است.
منبع: باشگاه خبرنگاران


Share

سفير اندونزي در سازمان ملل:

تحريم‌هاي اقتصادي رفتاري دور از قوانين بين الملل است

حسن كليب، سفير اندونزدي در سازمان ملل تحريم هاي اقتصادي را براي تمامي كشورها رفتاري دور از قوانين بين الملل و حقوق بشر توصيف و تصريح كرد: تحريم هاي اقتصادي خلاف قوانين حقوق بشر هستند.

http://www.icana.ir/KM_media/image/2012/07/21741_orig.jpg

حسن كليب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري خانه ملت گفت: كشورهاي غير متعهد در قالب اين جنبش گرد هم جمع شده اند تا بتوانند در جهت گسترش حقوق انساني و اختيار حق تصميم‌گيري ملت‌ها توسط خود آنان تلاش كنند.

سفير اندونزدي در سازمان ملل تحريم هاي اقتصادي را براي تمامي كشورهاي رفتاري دور از قوانين بين الملل و حقوق بشر توصيف و تصريح كرد:تحريم هاي اقتصادي ملت هاي دنيا رفتاري است كه در هيچ يك از قوانين حقوق بشر مورد تاييد نيست و دنياي غرب و هيچ كشوري نمي تواند و حق ندارد به هر عنواني يك ملت را تحريم كند.

حسن كليب با تاكيد بر اين كه اندونزي به طور كامل از توسعه روابط اقتصادي با كشورهاي عضو جنبش نم استقبال مي كند، گفت: بسياري از كشورهاي نم امروز درگير معضلات اقتصادي هستند و بدون شك استفاده از ظرفيت اين جنبش براي توسعه روابط اقتصادي بين كشورهاي عضو نم عميلياتي است كه مي تواند بسيار موثر  باشد.

وي با انتقاد از ترور دانشمندان هسته اي در ايران گفت: اندونزي اين دست از اقدامات را محكوم كرده و براي همكاري با ايران براي مقابله با تروريسم در هر جاي دنيا اعلام امادگي مي كند.

سفير اندونزدي در سازمان مللتاكيد كرد: اطلاع رساني و معرفي چهره هاي پشت پرده ترور دانشمندان هسته اي به دنيا بايد توسط ايران صورت گيرد.

منبع: خانه ملتShare

حجم 140 ميليارد دلاري مبادلات ايران با كشورهاي عدم تعهد


يك كارشناس مسائل اقتصادي با تاكيد بر ظرفيت هاي اقتصادي شانزدهمين اجلاس عدم تعهد، از حجم 140 ميليارد دلاري مبادلات ايران با كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در سال گذشته خبر داد.

علي ديني تركمان در گفتگو با مهر، در خصوص فرصت هاي اقتصادي برگزاري شانزدهمين اجلاس كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در تهران، اظهار داشت: درحقيقت شكل گيري جنبش عدم تعهد پيشبرد خط سياسي مستقل از بلوك شرق و غرب در دوره جنگ سرد بود.
وي تصريح كرد: براين اساس همان خط سياسي در دوره پس از جنگ سرد به لحاظ اقتصادي به معناي پيشبرد خطي است كه رابطه كشورهاي درحال توسعه را با هم تقويت كند يعني به جاي رابطه اي كه تحت عنوان رابطه "شمال -جنوب" مطرح است، رابطه "جنوب - جنوب" را پيش ببرد.
 
كارشناس موسسه پژوهش هاي بازرگاني اضافه كرد: در چنين شرايطي امكان بيشتري براي كشورهاي درحال توسعه جهت دسترسي به بازارهاي وسيع تر و همچنين فراهم شدن شرايط براي استقلال فن آورانه به وجود خواهد آمد.

وي با اشاره به اينكه سال گذشته حجم مبادلات تجاري غيرنفتي ايران (واردات و صادرات) با اين كشورها در حدود 40 ميليارد دلار بوده است، گفت: اين در حالي است كه اگر كل مبادلات تجاري اعم از مبادلات نفتي و غيرنفتي ايران را با كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در نظر بگيريم رقمي بالغ بر 140ميليارد دلار خواهد شد.

اين اقتصاد دان تصريح كرد: ب راين اساس سهم مبادلات بازرگاني ما با كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد نسبت به كل مبادلات تجاري نفتي و غيرنفتي در حدود 30 درصد است كه اين امر نشان دهنده فراهم بودن زمينه مساعد براي توسعه فعاليت اقتصادي است.

به گفته وي، ايران مي تواند از بازارهاي اين كشورها جهت صادرات كالاهاي توليدي خود و همچنين خدمات فني و مهندسي استفاده بهينه كند.

اين استاد دانشگاه پيشنهاد كرد: به نظر مي رسد كه كميسيون هاي اقتصادي اين اجلاس دموكراسي كردن نظام حكمراني اقتصاد جهاني، صندوق بين المللي پول و بانك جهاني را در دستور كار خود قرار دهند.

منبع: خبرگزاري مهرShare
ادامه صادرات كالا به ايران از سوي كشورهاي ۱+۵
 
خبرگزاري ايمنا: شركاي عمده‌ي تجاري در واردات كالا به ايران برخي از اعضاي گروه (۱+۵) هستند و از اين رو مي‌توان با اطمينان گفت: اعمال رويه‌هاي محدودكننده‌ي واردات نتوانسته است مانع از واردات كالا به كشور شود.

جمهوري اسلامي ايران از نيمه‌ي سال ۱۳۸۴ با از سرگرفتن فعاليت تعليق شده‌ي غني‌سازي اورانيوم (به موجب قرارداد سعدآباد با كشورهاي فرانسه، آلمان و انگليس) وارد فرآيندي از تحريم‌هاي بين‌المللي شد كه از آن تحت عنوان تحريم‌هاي «هوشمند» ياد مي‌شود. ويژگي اصلي تحريم‌هاي هوشمند، هدف قراردادن نهادها و افرادي بود كه بنا به ادعاي كشورهاي غربي در فعاليت‌هاي هسته‌اي و نظامي حساس كشور درگير بودند.Share

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499420
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499420
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X