ابزار وبمستر

ما مي توانيم - نام اوران عرصه توليد
رمز و رازهاي موفقيت؛
چگونه 3.000 تومان خود را هزاران برابر كنيم؟/ فيلم
«من موفقيت هر شخصي را در خودش مي‌بينم، اگر كسي چيزي را بخواهد بدون ترديد به آن خواهد رسيد».
 
 

  احمد غفاري، كارآفرين نمونه اين هفته برنامه پايش بود كه يكشنبه شب‌ها از شبكه اول سيما پخش مي‌شود.
وي از نوجواني علاقه‌مند به كارهاي فني و توليد محصولات با كيفيت بوده است. غفاري از همان ابتداي جواني كسب و كار توليد قطعات صنعتي را شروع كرد و در اين راه آن قدر سخت كوشي و پشتكار به خرج داد تا در سال 1387 كارآفرين نمونه ايران معرفي شد و براي محصولاتش از كشورهاي مختلف جوايز و نشان‌هاي كيفيت دريافت كرد. هم اكنون نان آوران حدود 1.000 خانواده در واحدهاي توليد احمد غفاري مشغول به كار هستند. غفاري در فعاليت‌هاي خيريه نيز فعال است و در سن 63 سالگي همچنان پرانرژي و پراميد در پي توليد و صادرات كالاهاي با كيفيت ايراني است.
كارآفرين نمونه ايران در اين برنامه در مورد شروع كار خود گفت: پس از چند سال شاگردي در تراش كاري، در سن 17 سالگي از پدرم خواستم كه يك تراشكاري باز كنم، پدرم هم سه هزار تومان به من سرمايه داد و با برادر بزرگ‌ترم اين كار را از يك كارگاه اجاره اي 12 متري شروع كرديم.
غفاري با بيان اينكه اكنون كارگاه‌هايم حدود 5000 متر مربع وسعت دارند، تاكيد كرد: من به علت عشق به كار و كارگرهايم هر روز سر كار مي‌آيم و دلم مي‌خواهد براي جامعه خودم مفيد باشم.
وي با رد سخن كساني كه مي‌گويند اين موفقيت‌ها مربوط به گذشته بوده است و در شرايط امروزي امكان ندارد، تاكيد كرد: من موفقيت هر شخصي را در خودش مي‌بينم، اگر كسي چيزي را بخواهد بدون ترديد به آن خواهد رسيد.

پخش فيلم مصاحبه احمد غفاري با برنامه پايش (در كادر زير كليك كنيد)دانلود فايل مصاحبه

حجم فايل: 17.2 MB

منبع: payesh.iribtv.irShare

دكتر علي اصغر جهانگيري؛ مردي با 50 سال كار و تلاش و نوآوري

http://fekrefarda.ir/images/jahangiri.jpg


دكتر علي اصغر جهانگيري، مرديست كه با 50 سال كار و تلاش و نوآوري، كسب و كارهاي متنوع و متعددي را پايه گذاري كرده است.
دكتر علي اصغر جهانگيري، در سال 1324 در خانواده اي روستايي در روستاي كندلوس از توابع چالوس به دنيا آمد. چهار ساله بود كه به همراه خانواده عازم تهران شد اما هيچگاه از زادگاه خود دل نكند.
جهانگيري در سال 1346 در رشته شيمي وارد دانشگاه  شد و پس از خدمت سربازي، در سال 1350 براي ادامه تحصيل به آمريكا رفت. هر چند در آمريكا فرصت هاي شغلي و درآمدهاي عالي براي او فراهم بود، اما براي خدمت به هموطنانش به ايران بازگشت و بصورت مستمر به تاسيس شركتها و خطوط توليد در محصولات داروسازي، شيميايي، شوينده و صنايع غذايي پرداخت.
دكترجهانگيري ازهمان كودكي وجواني، درآمد اضافه اش را صرف حفاظت از ميراث فرهنگي كشورمي كرد و به همت او، گنجينه هاي متعددي در موزه تهران و روستاي كندلوس درمعرض بازديد مشتاقان قرار گرفته است.
دكتر جهانگيري امروز بيشتر وقت خود را صرف ارايه مشورت به كارآفرينان جوان ايراني مي كند و پس از 67 سال هنوز بسيار پرانرژي و فعال، در خدمت توليد ملي است.

پخش فيلم مصاحبه دكتر جهانگيري با برنامه پايش، از وبلاگ ذائقه ايراني ، كالاي ايراني (در كادر زير كليك كنيد):
 
حجم فايل: 21.4 MB

 


منبع: وبلاگ ذائقه ايراني ، كالاي ايرانيShare


Share
اگر گويي بهشتي در زمين است همين است و همين است و همين است
ماهرالنقش؛ چهره ماندگار هنر كاشي‌كاري ايران

http://www.tolideiran.ir/sites/default/files/maheronaghsh0.jpg?1346746474

وطن صنعت كاشي‌سازي و كاشي كاري، ايران است؛ هنرمندان ايراني در اواخر هزاره دوم پيش از ميلاد مسيح به ساخت خشت و آجرهاى لعاب‌دار آشنا بودند و از اين هنر در تزئين معماري عمارت‌ها استفاده مى‌كردند؛ يكي از نخبه‌هاي هنر كاشي‌كاري ايران، محمود ماهرالنقش؛ استاد فقيد معاصر است كه اثرهاي او شهرت جهاني دارد.

ادامه مطلب را ببينيد...


Share
پدر لوازم خانگي ايران؛
حاجي برخوردار، مردي كه به خانه‌هاي ايرانيان رفاه آورد
محمدتقي برخوردار علاقه عجيبي به وارد كردن لوازم مدرن زندگي آن روزها مثل پنكه، راديو،‌ يخچال و ماشين حساب داشت. 15 سال طول كشيد كه او به فكر ساختن همين وسايل در ايران بيفتد. اين كار در آن زمان جسارت بسياري مي‌خواست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، حاج محمدتقي برخوردار نسل سوم از خانواده برخوردارها بود كه از زمان ناصر‌الدين شاه در يزد به تجارت مشغول بودند. نام «برخوردار» به اين دليل به آنها نسبت داده شده بود كه واقعاً صاحب مال و مكنت بسيار بودند. پدر حاج محمدتقي برخوردار‌ در يزد تجارتخانه داشت و از هند چاي و رنگ و پارچه وارد مي‌كرد و به شهرهاي مختلف ايران مي‌فرستاد.

حاج محمدتقي برخوردار از كودكي در تجارتخانه پدر كار مي‌كرد تا اينكه 18‌ساله شد و ديپلم گرفت و به بهانه تحصيل به تهران آمد. اما به تحصيل در دانشگاه رغبتي نداشت، كار دولتي را نيز نمي‌پسنديد و بيشتر دلباخته تجارت بود. در تهران حجره‌اي در سراي اميد روبه‌روي مسجد شاه خريد و تجارت را پيشه كرد. كارت بازرگاني نداشت و تا سال‌ها به نمايندگي از پدر و سه برادر ديگرش در شركت خانوادگي پدر كار مي‌كرد. پس از فوت پدر در 1340 بود كه برادران برخوردار مستقل شدند و محمدتقي به همراهي برادرش هاشم كار را پي گرفت. پدر مذهبي نگران منحرف شدن اخلاق پسر بر اثر آزادي‌هاي زندگي در تهران بود اما شواهد نشان مي‌دهد كه اين اتفاق نيفتاد و همه اطرافيان مي‌گويند محمدتقي راستي و سلامت نفس و نماز را تا آخر حفظ كرد.

محمدتقي تا 25‌سالگي به صادرات و واردات در شركت پدر مشغول بود و پس از استقلال به واردات وسايل مدرن خانگي پرداخت. برخلاف پدر كه خريد و فروش محصولات كشاورزي را پيشه كرده بود، محمدتقي علاقه عجيبي به وارد كردن لوازم مدرن زندگي آن روزها مثل پنكه، راديو،‌ يخچال و ماشين حساب داشت. 15 سال طول كشيد كه او به فكر ساختن همين وسايل در ايران بيفتد. اين كار در آن زمان جسارت بسياري مي‌خواست.

۱۳ شركت در ۱۵ سال

برخوردار با اينكه تحصيلات دانشگاهي نداشت،‌ داراي فكر مدرني در مديريت شركت‌هايي بود كه تاسيس مي‌كرد. اين فكر در زندگي خانوادگي او نيز نمايان بود. در 33‌سالگي تصميم به ازدواج گرفت و براي اين كار، زني را كه قبلاً ازدواج كرده بود و بچه هم داشت انتخاب كرد. اين كار با سنت رايج آن سال‌ها جور درنمي‌آمد‌ اما برخوردار اعتنايي به اين مسائل نداشت.

او در سال 38 شركت پارس‌الكتريك و در سال 47 شركت تهران‌الكتريك را براي واردات و گرفتن نمايندگي شركت‌هاي معتبر بين‌المللي بنا نهاد. او به تدريج نمايندگي شركت‌هاي توشيبا، آكائي، سان سوئي، سيكو، جنرال الكتريك، كندي، اليوتي و دووال را به دست آورد.

قوه پارس، قوه اي كه بازار راديو در ايران را متحول كرد

از سال 41 برخوردار دست به كار توليد برخي از محصولاتي شد كه وارد مي‌كرد. اين كار براي تاجر جواني كه مي‌خواست پيچيده‌ترين محصولات آن روزگار را توليد كند، خطر بزرگي محسوب مي‌شد. اولين شركتي كه تاسيس كرد، شركت باتري‌سازي بود. در سال 41 با همكاري شركت ري.او.واك امريكا، در سه قطع باتري توليد كرد كه بر آن «قوه پارس» نام نهاد. ابتدا امريكايي‌ها 85 درصد سهام شركت را در اختيار داشتند اما چند سال كه گذشت، برخوردار توانست 70 درصد سهام را از آن طرف ايراني كند. قوه پارس در 12 سال، سه كارخانه تاسيس كرد.

يك سال بعد، در سال 42 حاج محمدتقي بزرگ‌ترين كار زندگي‌اش را انجام داد و شركت پارس‌الكتريك را تاسيس كرد. او موفق شد در كارخانه‌هاي اين شركت راديو و تلويزيون بسازد و در سال 56 تلويزيون رنگي هم توليد كرد. محصولات اين كارخانه تحت ليسانس توشيبا، شاوب لورنس و بعدها گرونديك بود. پارس‌الكتريك در اوج كار خود، سالانه 200 هزار دستگاه راديو و تلويزيون توليد مي‌كرد. 

پارس توشيبا و مدرن كردن آشپزخانه‌هاي بانوان ايراني

پارس‌توشيبا كه اكنون به پارس‌خزر معروف است، از ديگر شركت‌هايي بود كه برخوردار در سال 47 پايه‌گذاري كرد. او با همكاري توشيبا و بانك توسعه صنعتي و معدني اين كار را انجام داد و در كارخانه‌هايش آبميوه‌گيري، پنكه، چرخ گوشت، بخاري، هواكش و پلوپز ساخت. قرار بود در همين شركت ماشين لباسشويي، اتو و كولر گازي هم توليد كند كه به انقلاب برخورد.

 شركت لامپ پارس توشيبا هم در همان سال شكل گرفت و لامپ رشته‌اي و فلورسنت توليد كرد. فعاليت‌هاي برخوردار به تدريج توسعه مي‌يافت و بالا رفتن قيمت نفت و رونق اقتصادي نيز به آن كمك مي‌كرد. البته او پيش از گران شدن نفت، شش شركت تاسيس كرده بود. برخوردار در سال 54 شركت لوازم خانگي پارس را با همكاري جنرال الكتريك امريكا راه‌اندازي كرد تا در ايران يخچال و فريزر و ماشين لباسشويي بسازد. اين شركت اكنون يكي از شركت‌هاي مهم لوازم خانگي ايران است. 

برخوردار تنها به لوازم خانگي بسنده نكرد. او تصميم گرفت شركت‌هايي تاسيس كند كه به طور تخصصي لوازم برقي توليد مي‌كنند. با همين فكر، در سال 51 شركت ورشكسته كالاي الكتريك را خريد تا سرپيچ و كليد و پريز توليد كند و بعدها به ساخت انواع ساعت سيكو رو آورد. در سال 54 با همكاري لگراند فرانسه و بانك توسعه صنعتي و معدني، شركت كالاي الكتريكي البرز را تاسيس كرد كه كارش توليد انواع كليد و پريز، دوشاخه، آنتن و فيش تلويزيون بود. 

شركت كشت صنعت جيرفت، عرصه فعاليت برخوردار در بخش كشاورزي

كشاورزي يكي از سنت‌ها در خاندان برخوردار بود و او در اوج روزگاري كه تلويزيون و پلوپز توليد مي‌كرد، به فكر تاسيس شركتي براي كشاورزي و صادرات محصولات خصوصاً پسته كه سنت خانوادگي‌اش بود، افتاد. در سال 51 شركت كشت و صنعت جيرفت را تاسيس كرد. اين شركت توانست يك سردخانه، كارخانه رب گوجه‌فرنگي و كارخانه تن ماهي داشته باشد. در همان دوران برخوردار به توليد فرش هم رو آورد و شركت فرش پارس را تاسيس كرد. در سال 50 اين شركت كار خود را براي توليد فرش ماشيني، موكت و موكت نمدي شروع كرد. فناوري كارخانه‌هاي اين شركت از آلمان و سوييس و انگلستان آمده بود. برخوردار توليدي لباس هم داشت. او در سال 54 شركت پوشش را راه‌اندازي كرد كه مخمل، حوله، بلوجين، جوراب و لباس زير توليد مي‌كرد. 

حاجي برخوردار و پدر تمامي صنايع مدرن ايران

حاج محمدتقي با اينكه نيروي خود را بر لوازم خانگي متمركز كرده بود اما در ديگر صنايع نيز دستي داشت. او در سال 52 سه شركت كارتن البرز، كاشي پارس و سراميك البرز را تاسيس كرد. كارخانه كارتن‌سازي او دو بار سوخت و تجهيزاتش از بين رفت اما دوباره با اصرار برخوردار احيا شد. برخوردار به عنوان سهامدار نيز در چند شركت از جمله لاميران (توليد انواع تيغ)، سيمان كرمان، آبگينه (توليد انواع شيشه) و كمپرسورسازي ايران (توليدكننده تجهيزات مورد نياز لوازم خانگي پارس) سهامدار بود. اشتياق و تبحر او در اقتصاد باعث شد به عضويت هيات مديره سه بانك و يك شركت بيمه نيز دربيايد. او در 15 سال 13 شركت تاسيس كرد و بهترين دوران توليد لوازم خانگي ايران را گذراند.

حاجي برخوردار پيرمردي كه افكارش بسيار جوان بود

روش مديريتي او نيز مدرن بود. براي مثال تبليغات براي برخوردار بسيار مهم بود. محصولاتش بروشور داشت و در شهرهاي مختلف نمايندگي مجاز داشت و سرويس سيار را براي تعمير محصولات در منازل راه‌اندازي كرد. او به تدريج در كنار شركت‌هاي توليدي تلاش كرد شركت‌هاي خدماتي و سرمايه‌گذاري مجزايي درست كند. بر اساس روش‌هاي نوين مديريت، بخش صنعت را از بخش بازرگاني و خدمات جدا كرد. به همين دليل شركت پارس‌شيد و شركت خدمات پارس را تاسيس كرد تا بخش فروش شركت لوازم خانگي پارس و پارس‌توشيبا را بر عهده بگيرند. شركت‌هاي صنعتي پارس‌توشيبا و لامپ پارس توشيبا هم شركت سرمايه‌گذاري پارس‌توشيبا را بنا نهادند تا سرمايه‌گذاري از توليد جدا باشد.

گاهي گفته شده برخوردار با توليد محصولات پيچيده در ايران، تنها مونتاژ انجام داده است اما برخي نيز در پاسخ گفته‌اند برخوردار توانست با كارخانه‌هايش، فناوري‌هاي پيچيده آن روز را وارد ايران كند و به تدريج آنها را در ايران با مديران و كارگران ايراني بسازد و در برخي موارد از شركت خارجي جدا شود. مخالفان برخوردار به او خرده گرفته‌اند كه باعث رواج مصرف‌گرايي در ايران شده است و موافقان نيز بابت بومي كردن فناوري در كارخانه‌ها او را تحسين كرده‌اند.

 تحولات سياسي و ناديده انگاشته شدن تلاش‌هاي صنعتي

از شركت‌هايي كه برخوردار تاسيس كرد، شركت پوشش‌، ري. او. واك، كشت و صنعت جيرفت و فرش پارس تعطيل شده‌اند و برخي شركت‌ها مانند لوازم خانگي پارس، پارس‌خزر، لامپ پارس، سراميك البرز و كاشي پارس به كار خود ادامه مي‌دهند. اما برخوردار پس از عمري تلاش مستمر براي صنعت لوازم خانگي،‌ آن روزها را هيچ به ياد نمي‌آورد. 13 سال پس از مصادره شدن كارخانه‌هايش‌ توانست تعدادي از آنها را بازپس گيرد اما ديگر پير شده بود و ناي كار كردن شبانه‌روزي دهه 50 را نداشت. سكته سال 74 هم به اين ناتواني افزود و به تدريج آلزايمر آن همه جوش و خروش را از او گرفت و گوشه‌اي نشاند.

 سرانجام مرد سالخورده صنعت مدرن ايران در چهارم مرداد 90 از دنيا رفت با اين حال هنوز در بسياري از خانه هاي ايرانيان يادگارهايي از تلاش‌هاي او در عرصه هاي مختلف صنعتي به چشم مي‌خورد.Share

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499422
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499422
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X