ابزار وبمستر

ما مي توانيم - گزارشات توليد ملي
در جلسه‌كميسيون كشاورزي نمايندگان از خليليان خواستار شدند:

ارايه آمارهاي صحيح از ميزان توليد گندم در كشور

http://www.icana.ir/KM_media/image/2011/09/10789_orig.jpg

كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس امروز تشكيل جلسه داد كه وزير حهاد كشاورزي نيز براي پاسخ به سوالات تعدادي از نمايندگان در كميسيون حضور يافت.

 

غلامرضا نوري قزلجه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، افزود: در جلسه امروز كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس، وزير جهاد كشاورزي براي پاسخ به سوالات تعدادي از نمايندگان حضور يافت كه پشنگ نماينده خاش، ميرجاوه و نصرت آباد از پاسخ وزير در مورد مشكلات بخش كشاورزي حوزه انتخابيه اش قانع نشد.

نماينده مردم بستان آباد در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در جلسه امروز، دهقاني نماينده مردم چناران و طرقبه نيز سوالي در مورد وضعيت توليد محصولات كشاورزي مطرح كرد كه براي بررسي بيشتر به جلسات بعدي كميسيون با حضور وزير كشاورزي موكول شد.

عضو كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس در پايان يادآور شد: در پايان جلسه امروز كميسيون هم پاپي زاده نماينده مردم دزفول و سخنگوي كميسيون كشاورزي مجلس، سوالاتي در مورد ميزان توليد، صادرات و واردات گندم از وزير جهاد كشاورزي مطرح كرد كه از پاسخ خليليان قانع نشد.

منبع: خانه ملتShare

اگرچه محصولات ارگانيك مهمانان تازه وارد سبد مصرفي خانوارها هستند، اما مردم نسبت به خريد آنها اقبال نشان داده و البته تنوع محصولات نيز روز به روز در حال افزايش است.

به گزارش مهر، اين روزها با ورود محصولات ارگانيك به سبد مصرفي خانوارها، بسياري از توليدكنندگان نيز براي توليد اين چنين محصولاتي بيشتر تشويق شده‌اند و اگرچه تنها چند سالي است كه پاي اين محصولات به خانه‌هاي مردم باز شده است، اما توانسته اقبال خانوارها را به دنبال داشته باشد.

 

اكنون نيز، مردم نسبت به خريد محصولات ارگانيك كه بدون استفاده از كودها و سموم شيميايي تهيه و توليد مي‌شوند، اقبال نشان مي‌دهند و حداقل تلاش مي‌كنند كه اگر در شهر آلوده‌اي همچون تهران زندگي مي‌كنند، اما محصولات سالمي را بر سر سفره‌هاي خود ببرند.

 

موضوع حائز اهميت در اين زمينه البته قيمت اين محصولات است كه بايد با حمايت‌هايي كه متوليان توليد از اين محصولات به عمل مي‌آورند كاهش يابد و شرايطي فراهم شود كه محصولات با قيمت مناسب‌تري در سبد مصرفي خانوارها قرار گيرد. اين در شرايطي است كه اين روزها با توجه به افزايش قيمت مواد غذايي در بازار، هزينه‌كرد خانوارها به شدت كنترل شده صورت مي‌گيرد.

 

بر همين اساس، اگر قرار است كه دولت با سياست توليد محصولات سالم و به اصطلاح ارگانيك، بسياري از عوارض ناشي از استفاده سموم شيمايي و كودها را در ميوه و ساير محصولات به حداقل رساند، اما بايد بودجه مناسبي نيز تخصيص داده و توليد اين محصولات را ارزانتر از آنچه كه هم اكنون هست، كند.

 

يكي از فروشندگان محصولات ارگانيك در اين رابطه به خبرنگار مهر مي‌گويد: مشتريان اصلي اين محصولات را خانواده‎هايي تشكيل مي‌دهند كه از اوضاع مناسب مالي برخوردار هستند، اين در شرايطي است كه تفاوت قيمت اين محصولات در مقايسه با محصولات مشابه غيرارگانيك، در هر كيلوگرم گاه به 500 تومان هم مي‌رسد.

 

او مي‌افزايد: البته هنوز پاي محصولات ارگانيك به ميزان وسيعي به خانه‌هاي مردم باز نشده است، از سوي ديگر توليدات ارگانيك نيز طيف محدودي را در بر مي‌گيرد و هر نوع ميوه‌اي كه در بازار وجود دارد، الزاما ارگانيكش توليد نمي‌شود.

 

به گفته اين فروشنده، مردم گاه به صورت اتفاقي به غرفه خريد از محصولات ارگانيك مي‌آيند و به آن توجه مي‌كنند و در رابطه با آن سوال مي‌پرسند، بنابراين بايد اطلاع رساني كافي در اين رابطه صورت گيرد.

 

يكي از افرادي كه براي خريد اين محصولات وارد غرفه شده است، به خبرنگار مهر مي‌گويد: قيمت محصولات ارگانيك نسبت به ساير محصولات ديگر بالا است؛ ولي اگر به اين فكر كنيم كه همين پول را در آينده به عنوان هزينه پزشكي بايد بپردازيم، حتما استقبال بيشتري از محصولات ارگانيك خواهيم داشت.

 

او موضوع كيفيت ظاهري را نيز در بيشتر شدن استقبال مردم نسبت به خريد ميوه‌هاي ارگانيك موثر مي‌داند و مي‌گويد: برخي از ميوه‌هاي ارگانيك، كوچك هستند و نمي‌توان از آن استفاده به صورت مجلسي داشت؛ اما براي مصرف روزانه خانوارها مناسب است.

 

قيمت برخي از محصولات ارگانيك در بازار

 

هم اكنون قيمت هر كيلوگرم توت فرنگي ارگانيك 6 هزار تومان، طالبي 900 تومان، زردآلو 2400 تومان و سيب گلاب، 2000 تومان است.

 

همچنين قيمت هر كيلوگرم كلم 450 تومان، كلم قرمز 400 تومان، كاهو 1000 تومان، سيب زميني 500 تومان، باقلا 900 تومان، هلو 1800 تومان، انگور 2200 تومان، گوجه 2200 تومان، سيب 2500 تومان است.

 

قيمت انواع ميوه در بازار

 

هم اكنون قيمت هر كيلوگرم آلبالو 1950 تومان، آلو شابلون 1800 تومان، انگور قرمز 2200 تومان، انگور عسگري 1650 تومان، خربزه 900 تومان، خيار 890 تومان، طالبي 800 تومان، گلابي 1820 تومان، هلو هسته جدا 1850 تومان، موز 1350 تومان، هندوانه 480 تومان، گيلاس 3900 تومان است.

 

همچنين قيمت هر كيلوگرم هلو انجيري 1750 تومان، ليموترش 2600 تومان و شليل 1650 تومان است

منبع: رجانيوزShare

پورمختار مطرح كرد:

تجلي خودكفايي دفاعي با توانمندي متخصصان ايراني

رئيس كميسيون اصل نودم قانون اساسي مجلس، با تاكيد بر توانمندي متخصصان ايراني در مهندسي معكوس، گفت: در مواردي كه نيازها از خارج كشور تامين مي‌شود، مهندسان مي‌توانند با بهره‌گيري از شيوه مهندسي معكوس تجهيزات را بازبيني و مشابه يا حتي مجهزتر از آن را در داخل بسازند.

http://www.icana.ir/KM_media/image/2012/08/24103_orig.jpg

محمدعلي پورمختار در گفت وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري خانه ملت، با تاكيد بر توانمندي ايران در توليدات تجهيزات نظامي، افزود: از ثمرات و آثار جنگ اين بود كه جمهوري اسلامي ايران به دليل قرار گرفتن در معرض تهديدهاي جنگ و فشار بين‌الملل، در حوزه توليدات نظامي به سرعت و با بكارگيري توان متخصصان داخلي پيشرفت كند.

نماينده مردم بهار و كبودرآهنگ در مجلس شوراي اسلامي، با تاكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران ساخت و توليد سلاح‌هاي نظامي را با هدف دفاع از نظام و مردم در دستور كار قرار داده است، ‌ادامه داد: در همين زمينه جمهوري اسلامي ايران در توليد سامانه‌هاي ضد هوايي، ساخت هواپيما و سلاح‌هاي مختلف موفقيت‌هاي چشم‌گيري حاصل كرده است.

وي با يادآوري اينكه جمهوري اسلامي ايران روزي وارد كننده گلوله بود،‌ گفت: ايران نه تنها امروز در حوزه توليد تجهيرات نظامي به سطوح پيشرفته‌اي دست پيدا كرده بلكه امكان صادرات سلاح‌هاي سبك و سنگين از جمله خمپاره‌اندازهايي كه به جاي يك توپخانه عمل مي‌كند را در اختيار دارد.

پورمختار با تاكيد بر وجود مغزهاي متفكر ساخت تجهيزات دفاعي در ايران، گفت: توانمندي متخصصان در بخش‌هاي مختلف نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، حوزه نظامي و دفاعي كشور را به خودكفايي رسانده است.

عضو فراكسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس با تاكيد بر توانمندي متخصصان ايراني در مهندسي معكوس، تصريح كرد: در مواردي ممكن است جمهوري اسلامي ايران در استفاده از سامانه خاصي نياز به استفاده از تكنولوژي ساير كشورها داشته باشد بنابراين در مواقع ضرورت نيازها از خارج كشور تامين مي‌شود.

رئيس كميسيون اصل نودم قانون اساسي مجلس شوراي اسلامي، اين اقدام را داراي ثمرات مثبت خواند وگفت:‌ با توجه به توانمندي متخصصان ايراني در مهندسي معكوس، آنها مي‌توانند با بهره‌گيري از اين شيوه تجهيزات نظامي را بازبيني كرده و مشابه يا حتي مجهزتر از آن را در داخل بسازند.

سردار فرزاد اسماعيلي، فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا، از برگزاري رزمايشي بزرگ با بهره‌گيري از تمام تجهيزات دفاع موشكي در ايران طي يك ماه آينده خبر داده است. اين در شرايطي است كه در سال جاري بيشترين تعداد مانور‌هاي نظامي در ايران برگزار شده و اينك قرار است بزرگ‌ترين مانور موشكي ايران نيز در سال ۹۱ ثبت شود.

وي همچنين از پيشرفت ۳۰ درصدي ساخت پروژه باور ۳۷۳ و جايگزين شدن آن به جاي اس۳۰۰، خبر داد و گفت: اين سيستم بسيار پيشرفته‌تر از اس ۳۰۰ است و مراحل تهديد‌شناسي و ساخت قطعات گلوگاهي آن به اتمام رسيده است.

منبع: خانه ملتShare

كليپ تصويري خودكفايي در ساخت پمپ هاي صنعتي (گزارش) 

نوشته مدير وبلاگ:

ما مي توانيم... ما هميشه ثابت كرده ايم كه مي توانيم... در انقلاب اسلامي نشان داديم كه ما مي توانيم... در دوران دفاع مقدس نشان داديم كه ما مي توانيم... در سختي ها، در تحريم ها، در كمبودها و در همه حال نشان داده ايم كه ما مي توانيم...

كليپ تصويري زير، نمونه اي از اين "ما مي توانيم"هاست... خودكفايي در ساخت پمپ هاي صنعتي...Share

حجم 140 ميليارد دلاري مبادلات ايران با كشورهاي عدم تعهد


يك كارشناس مسائل اقتصادي با تاكيد بر ظرفيت هاي اقتصادي شانزدهمين اجلاس عدم تعهد، از حجم 140 ميليارد دلاري مبادلات ايران با كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در سال گذشته خبر داد.

علي ديني تركمان در گفتگو با مهر، در خصوص فرصت هاي اقتصادي برگزاري شانزدهمين اجلاس كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در تهران، اظهار داشت: درحقيقت شكل گيري جنبش عدم تعهد پيشبرد خط سياسي مستقل از بلوك شرق و غرب در دوره جنگ سرد بود.
وي تصريح كرد: براين اساس همان خط سياسي در دوره پس از جنگ سرد به لحاظ اقتصادي به معناي پيشبرد خطي است كه رابطه كشورهاي درحال توسعه را با هم تقويت كند يعني به جاي رابطه اي كه تحت عنوان رابطه "شمال -جنوب" مطرح است، رابطه "جنوب - جنوب" را پيش ببرد.
 
كارشناس موسسه پژوهش هاي بازرگاني اضافه كرد: در چنين شرايطي امكان بيشتري براي كشورهاي درحال توسعه جهت دسترسي به بازارهاي وسيع تر و همچنين فراهم شدن شرايط براي استقلال فن آورانه به وجود خواهد آمد.

وي با اشاره به اينكه سال گذشته حجم مبادلات تجاري غيرنفتي ايران (واردات و صادرات) با اين كشورها در حدود 40 ميليارد دلار بوده است، گفت: اين در حالي است كه اگر كل مبادلات تجاري اعم از مبادلات نفتي و غيرنفتي ايران را با كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در نظر بگيريم رقمي بالغ بر 140ميليارد دلار خواهد شد.

اين اقتصاد دان تصريح كرد: ب راين اساس سهم مبادلات بازرگاني ما با كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد نسبت به كل مبادلات تجاري نفتي و غيرنفتي در حدود 30 درصد است كه اين امر نشان دهنده فراهم بودن زمينه مساعد براي توسعه فعاليت اقتصادي است.

به گفته وي، ايران مي تواند از بازارهاي اين كشورها جهت صادرات كالاهاي توليدي خود و همچنين خدمات فني و مهندسي استفاده بهينه كند.

اين استاد دانشگاه پيشنهاد كرد: به نظر مي رسد كه كميسيون هاي اقتصادي اين اجلاس دموكراسي كردن نظام حكمراني اقتصاد جهاني، صندوق بين المللي پول و بانك جهاني را در دستور كار خود قرار دهند.

منبع: خبرگزاري مهرShare

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499423
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499423
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X