ابزار وبمستر

ما مي توانيم - كار و سرمايه انساني

امنيت شغلي كارگر

نوشته مدير وبلاگ:

امروزه مسئله امنيت شغلي، تبديل به يكي از دغدغه هاي اصلي كارگران شده است. كارگري كه دائما به اين فكر باشد كه آيا فردا هم صاحب شغل خواهد بود يا نه، و روح و روان او مدام با اين مسئله كلنجار برود، چگونه مي تواند براي آينده خودش برنامه ريزي مناسبي داشته باشد؟ چگونه مي توان با اين شرايط، به فكر حمايت از توليدات ملي، كار و سرمايه انساني بود؟

كارگري كه سالها با قرارداد موقت مشغول بكار ميباشد، ولي با اراده كارفرما، از كار بيكار ميشود... اين يك مسئله ي نگران كننده مي باشد... به نظر ميرسد تنظيم روابط و قراردادهاي ميان كارگر و كارفرما، نياز به يك بازنگري اساسي دارد و نقش وزارت كار در اين امر و ايجاد همدلي ميان كارگر و كارفرما از اهميت خاصي برخوردار است. اگر واقعا دغدغه حمايت از توليدات ملي، كار و سرمايه انساني را داشته باشيم، بايستي توجه كنيم كه تقويت بخش توليد در گرو تامين امنيت شغلي كارگران است.

 

در اين باره به فرمايشات رهبر معظم انقلاب هم اشاره مي نمايم:

چرا ما بايد نسبت به مصنوعات خودمان بى‌اعتناء باشيم؟ گذشت آن روزى كه وابستگان به دستگاه قدرت به دست خودشان، با بيانات زهرآگين خودشان تلقين مى‌كردند كه ايرانى قادر به توليد و ساخت نيست. آن‌ها ايران را عقب انداختند. آن‌ها به روح ابتكار و شوق كار در كشور لطمه زدند. انقلاب آمد وضع را عوض كرد. امروز جوانان ما پيچيده‌ترين كارها را دارند انجام مى‌دهند. اين همه زيرساخت در كشور به وجود آمده است براى كارهاى بزرگ، اين همه كارهاى پيچيده‌ى فنى با ذهن و ابتكار جوان ايرانى دارد انجام مى‌گيرد. مسئولين دنبال اين كارند. امروز بايد رو بياورند همه به سمت مصنوعات و توليدات داخلى؛ اين بايد يك فرهنگ شود. البته يك بخش مهم از اين هم مربوط مى‌شود به امنيت شغلى كارگران، كه اين هم بايستى همه به آن توجه داشته باشند؛ كارگر فارغ‌البال باشد؛ مطمئن باشد؛ امنيت شغلى داشته باشد. و كارفرما و كارگر، سرمايه‌گذار و كارگر، مدير كارگاه و كارگر دست به دست هم بدهند برادروار، كارها را پيش ببرند.Share

لزوم كنترل واردات و توجه به كيفيت كالا

زماني نه چندان دور، كشور پهناور ايران نه تنها در مسير جاده ابريشم بلكه در طول سواحل طولاني خود يكي از بزرگترين مراكز تجاري جهان براي تبادل انواع كالاهاي آن روزگار بشمار مي رفت و علاوه بر آن به عنوان يكي از كشورهاي برتر در عرصه توليد، نقش عمده اي را در تجارت جهاني برعهده داشت و بصورت خودكفا بسياري از محصولات كشاورزي و صنعتي عهد خود را نيز تامين مي كرد.

علاوه بر محصولاتي مانند نفت خام، خاويار، زعفران و فرش ايران كه همچنان شهرت جهاني خود را حفظ كرده اند، كالاهاي ديگري مانند خرما، چاي و حتي ابريشم ايران از جايگاه نسبتا خوبي در مبادلات تجاري داخل و خارج از كشور برخوردار بودند، صنايع دستي ايران با تنوع و كميت و كيفيت برتر در زمينه هاي مختلف عرصه رقابت را در اختيار خود داشتند. حتي كشورهايي مانند چين و ژاپن با وجود تمام قدمت تاريخي خود نتوانستند جايگاه صنايع دستي ايران را در معرض تهديد قرار دهند.

اما ديري نپاييد كه تحت تأثير نفوذ بيگانگان و القاء عجز و ناتواني در وجود مردم اين سرزمين، نه تنها زمينه اضمحلال توليدات ايراني فراهم شد، بلكه بتدريج خودباوري تبديل به ياس و نااميدي و تمام ظرفيتها و فرصتها براي همگام شدن با روند رو به رشد غافله توليد نيز بكلي نابود شد.Share

دانلود كليپ صوتي توليد ملي | امنيت شغلي كارگر

حجم : ۳٫۲۰ مگابايت

چرا ما بايد نسبت به مصنوعات خودمان بى‌اعتناء باشيم؟ گذشت آن روزى كه وابستگان به دستگاه قدرت به دست خودشان، با بيانات زهرآگين خودشان تلقين مى‌كردند كه ايرانى قادر به توليد و ساخت نيست. آن‌ها ايران را عقب انداختند. آن‌ها به روح ابتكار و شوق كار در كشور لطمه زدند. انقلاب آمد وضع را عوض كرد. امروز جوانان ما پيچيده‌ترين كارها را دارند انجام مى‌دهند. اين همه زيرساخت در كشور به وجود آمده است براى كارهاى بزرگ، اين همه كارهاى پيچيده‌ى فنى با ذهن و ابتكار جوان ايرانى دارد انجام مى‌گيرد. مسئولين دنبال اين كارند. امروز بايد رو بياورند همه به سمت مصنوعات و توليدات داخلى؛ اين بايد يك فرهنگ شود. البته يك بخش مهم از اين هم مربوط مى‌شود به امنيت شغلى كارگران، كه اين هم بايستى همه به آن توجه داشته باشند؛ كارگر فارغ‌البال باشد؛ مطمئن باشد؛ امنيت شغلى داشته باشد. و كارفرما و كارگر، سرمايه‌گذار و كارگر، مدير كارگاه و كارگر دست به دست هم بدهند برادروار، كارها را پيش ببرند.

بيانات در ديدار جمعى از معلمان، پرستاران و كارگران
http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=6386


Share

http://www.beest.ir/sites/www.beest.ir/files/downloads/images/864_0.jpg

ريشه بيكاري در عدم استفاده از ظرفيت توليد ملي است

يك كارشناس مسائل اقتصادي با بيان اينكه ريشه بيكاري به دليل عدم استفاده از ظرفيت توليد ملي است، گفت: با يك آسيب شناسي مي‌توان فهميد ما تنها از 52 درصد ظرفيت‌هاي توليد ملي‌ خود استفاده مي‌كنيم.

محمد خوش‌چهره كارشناس مسائل اقتصادي با حضور در برنامه «ديروز امروز فردا» با طرح اين سوال كه آيا بيشتر نوسانات اخير بازارمربوط به تحريم‌ها است يا بي‌تدبيري‌هاي مديريت اقتصادي يا هر دو اين مسائل، اظهار داشت: يكي از اساسي‌ترين مشكلاتي كه ما در نظام تصميم‌گيري، سياسي گذاري، قانون‌گذاري و اجرا در بعد از انقلاب با آن مواجه بوديم اين بود كه ما آرمان‌گرا وارد شديم در حالي كه شاهد انحراف در تحقق اهداف و آرمان‌هايمان هستيم كه در آسيب شناسي به توليد ملي هم بازمي‌گردد.Share

اشتغال اقشار آسيب‌پذير به نگاه ويژه‌‌ نياز دارد

http://www.jonbeshnet.ir/sites/default/files/styles/medium/public/13901019170105_PhotoA_1.jpg

به گزارش گروه اينترنتي رهروان ولايت به نقل از خبرگزاري فارس محسن سليماني امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در كوهبنان با تبريك هفته دولت و گراميداشت ياد و خاطره شهيدان رجايي و باهنر اظهار داشت: طي يك سال گذشته خدمات ارزنده و شايسته‌اي براي مددجويان زير حمايت كميته امداد امام خميني (ره) اين شهرستان صورت گرفته است.

وي افزود: كميته امداد امام خميني (ره) كوهبنان سعي كرده از تمام‌ ظرفيت‌ها و امكانات براي شناسايي استعدادهاي مددجويان، خانواده‌ها و فرزندان آنان در زمينه اشتغال استفاده كرده و اين پيگيري ان‌شاء‌الله مستمر است و به اشتغال مددجويان و اقشار آسيب‌پذير جامعه نگاه ويژه‌اي داريم.

سليماني عنوان كرد: مبلغ 3 ميليارد و 239 ميليون و 547 هزار ريال مستمري نقدي به 434 خانوار شامل يك هزار و 517 نفر مددجوي مورد حمايت كميته امداد و طرح شهيد رجايي پرداخت شده است.

وي خاطرنشان كرد: كميته امداد ‌هزينه‌هاي تحصيلي 96 دانش‌آموز و دانشجوي زير حمايت خود را با هزينه 109 ميليون و 411 هزار ‌ريال پرداخت ‌و 362 نفر از مددجويان مورد حمايت خود را در زمينه‌هاي آموزش طرح‌هاي خودكفايي با هزينه‌اي بالغ بر 20 ميليون ريال آموزش داده است.

سليماني ابراز داشت: اهداي 12 مورد جهيزيه كامل به نوعروسان با هزينه‌ 120 ميليون ‌ريال، پرداخت هشت مورد هديه ازدواج به دامادها با هزينه 16 ميليون ريال، توزيع 200 سبد كالاي سوء ‌تغذيه بين كودكان زير شش سال داراي سوء ‌تغذيه بالغ بر 90 ميليون ريال از ديگر اقدامات صورت گرفته توسط كميته امداد كوهبنان است.

وي عنوان كرد: با تلاش‌هاي انجام گرفته پرداخت 414 مورد وام خودكفايي، اشتغال و مشاغل خانگي با هزينه‌اي بالغ بر 6 ميليارد و 914 ميليون و 108 هزار ريال و پرداخت وام قرض‌الحسنه و كارگشايي به 127 نفر از اقشار نيازمند با هزينه 857 ميليون ريال صورت گرفته است.

سليماني بيان داشت: مبلغ يك ميليارد و 24 ميليون و 79 هزار و 250 ريال از 4 هزار و 53 صندوق صدقات توسط واحد مشاركت‌هاي مردمي جمع‌آوري شده و 52 مورد لوله‌كشي گاز مددجويان با هزينه 170 ميليون ريال انجام گرفته است.

وي گفت: كميته امداد امام خميني (ره) شهرستان كوهبنان به 373 خانوار از اقشار آسيب‌پذير جامعه با هزينه 320 ميليون ريال كمك هزينه زندگي و معيشتي پرداخت كرده و تعداد 44 نفر يتيم توسط 148 نفر حامي به مبلغ 225 ميليون و 973 هزار و 841 ريال حمايت و مساعدت كه مبلغ مذكور مستقيما توسط حاميان به حساب ايتام واريز شده است.

منبع: www.jonbeshnet.irShare

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499445
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499445
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X