ابزار وبمستر

ما مي توانيم

چرا سرمايه گذاري در توليد كم است؟

http://img.tebyan.net/big/1391/06/95175673422166102210322868200171713327.jpg

توليد امري است كه سرمايه گذاري در آن از آنجا كه بازدهي هايش در آينده ايجاد مي شود، نگاه بلند مدت لازم دارد. لذا تحقق شعار رونق توليد داخلي و هم چنين تحقق بسته ي سياستي اقتصاد مقاومتي كه هدف اصلي اش ارتقاء ظرفيت هاي توليدي داخلي مي باشد از طريق بهبود بلند مدت محقق خواهند شد.

براي اين كه بلند مدت اقتصاد ايران بهبود يابد بايد سياست هايي در دستور كار قرار گيرد كه نتيجه اش اعتماد به محيط كسب و كار و افزايش بازدهي توليد باشد. سرمايه گذاري همان طور كه از نامش پيداست، هزينه اي است كه به اميد بازدهي هاي پي در پي  فراوان صورت مي گيرد و اگر اين بازدهي ها به هر دليلي محقق نشود و انتظار به محقق شدن آن ها نباشد، سرمايه گذاري در آن حوزه ناامن و نامطمئن كاهش پيدا خواهد كرد. هم اكنون مسير و چشم اندازي كه براي توليد در اقتصاد ايران حاكم است، چشم انداز چندان مطلوبي نيست و به همين دليل است كه مدت ها است بحث تقاضا براي سرمايه گذاري جديد در امر توليد به فراموشي سپرده شده است و هر چه از توليد در اين چند سال صحبت به ميان آمده است، صحبت از حفظ توليد گذشته بوده است. اين نكته ي بسيار مهمي بود كه متاسفانه اقتصاد ايران به سادگي از آن گذشت و آن اين بود كه چه شد سرمايه گذاري جديد در امر توليد رو به زوال گذاشت ؟

سرمايه گذاري همان طور كه از نامش پيداست، هزينه اي است كه به اميد بازدهي هاي پي در پي  فراوان صورت مي گيرد


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

گردشگري و توليد ملي

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/12/10/13901210000397_PhotoA.jpg

در قرن بيست و يكم، گسترش و پيشرفت فنآوري موجب خواهد شد كه وقت انسان بيش از پيش آزاد و ثروتش افزون شود و زمان بيش‌تري را صرف اوقات فراغت خود كند. توجه به صنعت گردشگري بيانگر اين واقعيت است كه اين امر سبب تاثيرات و تغييرات اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و حتي محيطي در هر كشوري مي‌شود. گردشگري را مي‌توان «صنعت سفيد» نام نهاد زيرا برخلاف اغلب صنايع توليدي، بدون آلوده سازي محيط زيست انساني، زمينه‌ساز دوستي و تفاهم بين ملت‌ها را فراهم مي‌كند و صلح و صفا را براي مردم به ارمغان مي‌آورد.

 

گردشگري به‌عنوان يك منبع درآمد و ايجاد اشتغال در سطح ملي، مي‌تواند راهي براي توسعه اقتصادي در قلمرو ملي باشد. اين صنعت بخصوص در زماني‌كه سود فعاليت‌هاي ديگر بخش‌هاي اقتصادي در حال كاهش باشد، جايگزين مناسبي براي آن‌ها و راهبردي براي توسعه است.بر اين اساس دليل اصلي توسعه گردشگري، غلبه بر پايين بودن سطح درآمد و ارايه فرصت‌هاي جديد شغلي و تحولات اجتماعي در جامعه است و مي‌تواند اميدهايي را براي كاهش فقر به ويژه در مناطقي كه به نحوي دچار ركود اقتصادي شده‌اند، فراهم آورد...........

 


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

لباس ملي بايد چگونه باشد؟

http://salamatiran.com/Images/News/Smal_Pic/15-4-1389%5CIMAGE634140109035408750.jpg

شايد اين پرسش تاكنون براي بسياري پيش آمده باشد كه چرا طرح‌هايي كه با عنوان طراحي لباس ملي در چند سال اخير مطرح شده‌اند، اكثرا شكست‌خورده و با عدم استقبال مردم روبه‌رو شده‌اند؟ در پاسخ به اين سؤال بايد اين نكته را در نظر گرفت كه لباس رسمي با لباس ملي تفاوت دارد....


 در واقع بايد گفت كه لباس ملي با هر لباسي تفاوت دارد. براي طراحي لباس ملي نمي‌توان تنها روي يكي از مولفه‌هاي طراحي تمركز داشت و ساير موارد موثر را كنار گذاشت. لباس ملي پوشش خاصي است كه بايد پشتوانه سنت و تاريخ را همراه خود داشته باشد. علاوه بر آن، لباس ملي بايد بتواند سليقه‌ها و باورهاي مردم را نيز پوشش دهد و تامين كند و اگر اين اتفاق به درستي صورت نگيرد، اين پوشش از سوي جامعه پذيرفته نخواهد شد. اگر لباسي كه طراحي مي‌شود، تنها مولفه‌هاي زمان حال را مدنظر داشته باشد، حتي در عين زيبايي نمي‌تواند داراي پشتوانه ملي باشد. اين لباس (لباس ملي) در هر قومي بايد با مولفه‌هاي تاريخي گره خورده و صددرصد برگرفته از گذشته آن قوم باشد.

نمونه بارز اين لباس‌ها را مي‌توان در پوشش مردم مناطقي از كشور هند يا چين ديد كه هنوز از لباس‌هاي ملي خود استفاده مي‌كنند. اين لباس‌ها در اين كشورها، پشتوانه‌اي هزاران ساله دارند. مردم هم آن را پذيرفته‌اند و قصد ندارند محتوا و فرم آن را دچار تغيير كنند. به همين دليل است كه پوشش ملي آنها همچنان پابرجا مانده است.

ممكن است بتوان با استفاده از مولفه‌هاي سنتي و ملي، طرح‌هاي جديدي براي پوشش ارايه كرد كه به نوعي مطابق زيبايي‌شناسي‌هاي امروز باشد ولي اين پوشش نمي‌تواند لباس ملي تلقي شود. لباس ملي ما هم نمي‌تواند فارغ از اين قواعد باشد و بايد باور، سنت‌ها و عقايد ايرانيان را دربربگيرد. اما متاسفانه در حال حاضر وقتي در مورد لباس ملي صحبت مي‌شود فقط مواردي خاص در آن درنظر گرفته مي‌شود و طراحان لباس از بسياري از مولفه‌ها غافل مي‌مانند به همين دليل هم بيشتر آنها محكوم به شكست هستند.

لباس ملي درواقع يك طرح ملي است و بايد بسياري موارد را در چارچوب قانون در آن لحاظ كرد. به نتيجه رسيدن اين طرح نياز به يك مديريت جامع و كار فراوان دارد كه بدون حمايت‌هاي دولتي چه از لحاظ مادي و چه معنوي اين كار امكان‌پذير نخواهد بود.

بهيه خوشنويسان/ طراح لباس و مدرس دانشگاه علم و فرهنگ

منبع: www.salamatiran.comShare

اعتماد عمومي،شاخصه مهم اقتصاد مقاومتي

در علم اقتصاد بحث تعادل بين نيازهاي نامحدود با امكانات محدود مطرح است كه تخصيص بهينه منابع با توجه به نيازهاي نامحدود را شامل مي‌شود كه البته بايد با كمترين هزينه باشد.

http://img.tebyan.net/big/1391/06/182243239193421069532239662502030200167218.jpg

غايت و نهايت اقتصاد حداكثر كردن مطلوبيت و رضايت مندي انسان‌ها است. نكته اي كه در اين ميان وجود دارد اين است كه با استفاده از ابزارهاي علمي اقتصاد و روش‌هاي افزايش بهره‌وري و استفاده از ابزارهايي مانند شاخص‌هاي تورم، عرضه، تقاضا، نرخ سود و ساير مۆلفه‌هاي اقتصاد مي‌توان مقاومت يك اقتصاد را تغيير داد، منتها يك بحث كليدي كه نبايد مغفول بماند، اين است كه مفاهيمي مانند اسراف و تبذير در اقتصاد به حداقل برسد. دو شاخص اسراف و تبذير كه اسراف به معناي زياده‌روي و تبذير به معني بيهوده مصرف كردن منابع است بايد مورد توجه قرار بگيرد. در اين رابطه حتي مي توان به قرآن رجوع كرد چه آنكه خداوند در قرآن مي‌فرمايد كه مسرفين و مبذرين را دوست ندارد و اين مفاهيم بايد در جامعه گسترش پيدا كند و به همه جوانب اقتصاد از جمله توليد تعميم داده شود.........

 


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

توصيه‌اي براي وضع فعلي اقتصاد

كوتاه مدت در گرو بلند مدت است... جمله اي طلايي كه اگر بدان به درستي توجه شود مي توان بسيار از مشكلات فعلي اقتصاد ايران را حل كرد اين است

http://img.tebyan.net/big/1391/06/143156131236771515663180591461253235207.jpg

كوتاه مدت در گرو بلند مدت است... جمله اي طلايي كه اگر بدان به درستي توجه شود مي توان بسيار از مشكلات فعلي اقتصاد ايران را حل كرد؛ اين بدين معنا است كه آنچه كوتاه مدت مي باشد به علت چشم اندازي است كه از بلند مدت گرفته است. بنابراين بسياري از سياست هاي اقتصادي كه ريشه در نگاه كوتاه مدت دارند از همان ابتدا غلط مي باشند و البته اگر علاوه بر سياست كوتاه مدت سياست بلند مدت نيز انجام شده و سياست كوتاه مدت ضربه اي به بلند مدت نزند، مي توان اميدي به سياست كوتاه مدت بست البته آن هم به آن علت كه سياستي بلند مدت در راستاي آن انجام شده است...........

 


به ادامه مطلب رجوع فرمائيد...
Share

موضوعات

آمار وبلاگ و پیام صوتی

تعداد بازدید : 499439
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 499439
تعداد نوشته ها : 720
تعداد نظرات : 37
ADS

پیام مدیر

لوگوی ما

لوگوی دوستان

سایر امکانات

X